--A+

AK Parti'ye seçim kazandıran sihirbaz!

Erol Olçak Gazetemizin yayın yönetmeni ufuk Bulu'a demeç verdi. Başbakan Erdoğan'a 12 yılda 8 seçim kazandırdı. Olçak ayrıca Erdoğan'ı da 20 yıldır tanıyor.

ss

AK Parti'nin 8. zaferi olan 30 Mart yerel seçimler sonrası, Başbakan Erdoğan'dan sonra gelen perde arkası isimlerin başında belki de Erol Olçak yer alıyor. Olçak, 20 yıldır tanıdığı Başbakan Erdoğan'ın yanından hiç ayrılmadı. 30 Mart zaferi ise Erdoğan'la birlikte 12 yılda kazandıkları zaferlerden 8.'si oldu.

Röpörtal vermiyor.

AK Parti'nin adını bulan, logosunu tasarlayan, iletişim stratejisini, seçim kampanyalarını belirleyen reklamcı Erol Olçak her zaman perdenin arkasında kalmayı tercih etti. Hayatı boyunca verdiği röportaj sayısı bile bir elin 5 parmağını geçmez.

İmam hatipten sanat tarihine.

Olçak, daha önce verdiği röportajlarda İmam Hatip mezunu olduğunu açıklamıştı. İmam Hatip'te okurken resim, grafik ve tasarıma yönelik yeteneğini fark eden ünlü reklamcı hem geçmişine hem de Erdoğan'la olan ilişkisine yönelik şunları söylemişti:

"Çocukken ortaokul öğrencileri arasındaki resim yarışmasında Türkiye çapında derece almıştım. Yani o zamanlardan benim resim, grafik ya da tasarıma ilişkin bir yeteneğim vardı. Üniversiteye geldiğimde reklamcılıkla ilgili bazı organizasyonlarla ya da kişilerle tanıştım. Yani ressam olmayı ya da mimari tasarlamayı düşünürken reklamcılığı keşfettim ve öğrencilik yıllarımda reklam ajanslarında çalıştım. Dolayısıyla reklamcılık, üniversiteyi bitirmeden kesinlikle yapmak istediğim bir meslek ya da iş olarak karar verdiğim bir şeydi. Üniversite bittikten sonra bir arkadaşımla, 1987 yılında bir ajans kurduk."

Ufuk Bulut:Tayyip Erdoğan ile nasıl tanıştınız? Erbakan'a kampanya yaparken mi?

Yok. Erbakan ile çalışmam çok kısa oldu, ona bir konsept ve tasarım yaptım. Sayın Erdoğan ile il başkanıyken tanıştım, 1993 yılında. İlk tanışmam bir nezaket tanışmasıydı, kalabalık bir ekiple. 1994'te büyükşehir belediye başkanı seçildikten sonra çalışmaya başladık, o gün bugün birlikte çalışıyoruz.

Ufuk BULUT:Birlikte çalışmaya hiç ara vermediniz mi?

Hayır, hiç ara vermedim. Bir tek, ara demeyelim de ben Sayın Erdoğan mahkumiyet alıp Pınarhisar'a gittiği zaman, ta o süreçte, 1999 yılında DYP'den teklif aldım. Tansu Hanım'ın kampanyasını yürüttüm. Sayın Erdoğan, Pınarhisar'daydı.

Ceza evindeyken'de çalışıyorduk.

AK Parti'yi diğerlerinden ya da Tayyip Erdoğan'ı diğer liderlerden ayıran en önemli özellik şu: Ben 19 yıldır Tayyip Erdoğan ile çalışıyorum, yasaklıyken bile siyasal iletişim yapılıyordu. Tayyip Erdoğan cezaevindeyken bile gazete ilanlarıyla bayram kutlamaları, davetiyeler...

Ufuk Bulut:Siyaseten de aynı çizgidesiniz.

Erdoğan benim kahranmanım.

Evet, aynı değerler ve aynı ideolojik çevrenin içerisinde bulunduğumuz için Tayyip Erdoğan'ın kendisini farklılaştırması, kendini yeni siyasete hazırlama süreçlerinde ben de o havzada bulunmuş birisiyim. O yüzden Tayyip Erdoğan halkın olduğu gibi benim de kahramanım aynı zamanda.

Ufuk Bulut.

  • z Ataşehir'in Kaderini Değiştirdi!
  • z Ufuk Bulut'tan Ataşehir Gerçeği...
  • z Battal İlgezdi milli takımını kurdu..
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z İMAR İSKAN BLOKLARI "ÇÖZÜMZÜZLÜĞÜN YENİ ADI"
  • z SADİ ÖZATA "Ben Ataşehir”in neferiyim"