--A+

Acı haber geldi: Cep herkülü yaşamını yitirdi

Türkiye gelen bu acı haber ile çok sarsıldı! Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim diyar olarak tabir edilen cep herkülü Naim Süleymanoğlu, tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

ss

Karaciğer naklinden sonra tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde devam eden Süleymanoğlu'nun (50) yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül'den beri Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi görmekte olan ve 6 Ekim'de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı.

VALİ ŞAHİN VE DOKTOR POLAT'TAN AÇIKLAMA

Naim Süleymanoğlu'nun ölümüyle ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Prof. Dr. Yalçın Polat açıklama yaptı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Naim Süleymanoğlu'nun vefatından sonra hastaneye geldi. İstanbul Valisi Şahin, olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun vefatı ile ilgili doktorlarından bilgi aldıktan sonra açıklama yaptı. 

Şahin hastane önünde yapmış olduğu açıklamada, "Cenaze yarın nasip olursa Fatih Camii'nde öğle namazına müteakiben kılınacaktır ve Edirnekapı'da defnedilecektir.

Ben hocalarımıza, hastane yönetimine ve tüm bu konuyla yakından ilgilenen emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Cenab'ı Haktan rahmet diliyorum. 
 
NAİM SÜLEYMANOĞLU'NU BUGÜN 14.50 İTİBARİYLE KAYBETTİK
 
Hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ise "İşin doğasında olan bir takım problemler yaşadık. Her türlü medikal protokolü ve tedaviyi geniş bir ekiple, konsensüsle karar vererek yaptık. Tüm müdahalemize rağmen Naim Süleymanoğlu'nu bugün 14.50 itibariyle kaybettik. Başımız sağ olsun. 
 
MADALYALARA HASRET KALDIĞIMIZ DÖNEMLERDE RAHMETLİ ÖZAL'IN HAMLESİYLE UMUT OLMUŞTU
 
Eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya da kısa bir açıklama yaparak, "Naim Süleymanoğlu bizim ülkemizin olimpiyatlardaki madalyalara hasret kaldığımız dönemlerde rahmetli Özal'ın hamlesiyle umut olmuştu. 3 olimpiyat şampiyonudur ve kendisi kilosunun 3 kat ağırlığını kaldırabilen ve kırılamayacak rekorlara imza atmış bir sporcu arkadaşımızdı.
 
CENAZESİ YARIN İSTANBUL'DA TOPRAĞA VERİLECEK

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Süleymanoğlu'nun vefat ettiği hastanede yapılan basın toplantısında, cenaze törenine ait bilgi verdi. 
 
Naim Süleymanoğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine ve millete sabır dileyen Şahin, Süleymanoğlu için yarın öğle vakti Fatih Camisi'nde cenaze namazı kılınacağını belirtti. Şahin, Süleymanoğlu'nun cenazesinin Edirnekapı Mezarlığı'nda defnedilecek. 
 
FEDERASYONDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yüzyılın sporcusu  olarak nitelendirilen olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli halterci  Naim Süleymanoğlu'nun vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.
 
TFF'nin internet sitesinden yayımlanan mesajda, Süleymanoğlu'nun elde  ettiği başarılarla adını spor tarihine altın haflerle yazdığı belirtilerek, şöyle söylendi:
 
Olimpiyat ve dünya şampiyonlukları ile spor tarihine ismini altın  harflerle yazdıran ve Türkiye'nin gururu olan haltercimiz Naim Süleymanoğlu'nun  tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi büyük bir üzüntü ile öğrenmiş  bulunuyoruz. 

Cep herkülü lakaplı eski milli sporcumuza unutulmaz başarıları  sebebiyle minnettar olduğumuzu ifade eder, her zaman saygı ve şükranla  anacağımızı belirtiriz. Merhum Naim Süleymanoğlu'na Allah'tan rahmet; ailesi,  sevenleri ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'da doğdu. Naim Süleymanoğlu haltere 1977 senesinde başladı.

15 yaşında iken Brezilya'da yapılan dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU'NUN BAŞARILARI

İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

1984, 1985 ve 1986 senelerinde dünyada yılın haltercisi olarak seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.

8 Defa dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

Kendi kilosunun üç katından çok kaldırarak, efsane oldu.

Spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 senesinde Time dergisine kapak oldu.

60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 senesinde Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.

Türkiyeye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 senesinde Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Ya Popçu Ya Boksçu
  • z Kodef cap dostluk turnuvası başladı.
  • z Ataşehir'in gururu Kayişdağı spor kulübü.
  • z Yine yeniden Çandır Spor Külübü
  • z Galatasaray Beşiktaş'ı Arena'da devirdi
  • z Gökhan Töre'ye silahlı saldırı