--A+

Akidezadeler bir tatlı huzur adlı tiyatro oyunu Kartal’da sahnelendi

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Aralık ayı program kapsamında “Akidezadeler Bir Tatlı Huzur” adlı tiyatro oyunu, Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

ss

Büyük Usta Nejat Uygur tarafından yazılan, Süha Uygur’un yönetmiş olduğu tiyatro oyununda; Cengiz Küçükkayvaz, Somer Karvan, Seher Terzi, Kirkor Dinçkayıkçı, Burcu Tuna, Güray Yazıcı, Deniz Yılmaz, Orçun Tansoylu rol aldı. 

120 dakika süren iki perdelik oyun boyunca salondan kahkaha sesleri hiç eksik olmadı. 

Kartallı tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunda sanatçıların performansı ise ayakta alkışlandı.

İstanbul’un köklü ve önemli sülalelerinden biri olan Akidezadeler, ekonomik olarak zor günler geçirmektedir. Ailenin reisi sayılan İhsan Bey’in büyükçe bir kumar borcu bulunmaktadır.

İhsan Bey, yıllardır atalarından kalan hazır mal varlığını geliştirip korumak yerine, ailenin diğer fertleriyle yemiş bitirmiştir. İhsan Bey’in kız kardeşi olan Nermin Hanım da lüks ve şatafatlı cemiyet hayatının her anında bulunmuştur.

İhsan Bey’in ölen eşinden iki çocuğu vardır. Oğlu Nüvit ve kızı Rüya. Nüvit, babasının bir kopyasıdır. Hovardalıkta ve kumarda senelerce babasından öğrendiklerini tatbik etmiştir.

Eğitimlidir, lakin eğitimi üzerine bir yerlerde çalışmayı hiç düşünmemiştir. Kardeşi Rüya da ağabeyi gibi lüks yaşamın nimetlerinden senelerce yararlanmıştır. Şimdilerde evlilik çağındadır. Bir an evvel evlenip kötüye doğru giden aile hayatından kendini kurtarmak istemektedir.

Aldıkları iki haber konağın ortasına düşen bir bomba etkisi yaratmıştır. Yüzyıllardır dedelerinden kendilerine miras kalan konak satılmıştır ve bugün onlar için çok önemli olan cemiyet hayatının bir temsilcisi evlerine teftişe gelecektir.

Bu teftiş onlar için neden mi önemlidir? Çünkü teftişin sonunda hak ettiklerine inandıkları ve çok önem verdikleri Cemiyet Nişanına layık görüleceklerdir. Bu cemiyet, içi boş ne idüğü belirsiz olan gösteriş budalası bir konumdur. 

Hayatlarının hiçbir noktasında toplumun hakikatlerini bilmeyen bir aile olan Akidezadeler için bu ödül vazgeçilmez bir gerçekliktir. 

Gelin görün ki böylesi kriz yüklü bir günün sabahında konağın tüm çalışanları, hizmetçiler ve uşaklar aylardır alamadıkları maaşlarını bahane ederek konaktan ayrılmıştır. 

Aile ne yapacağını bilemez bir haldeyken, Nüvit geceden olacakların kokusunu almıştır ve çare olarak arkadaşı Boncuk’u konağa çağırmıştır. Boncuk bu ailenin mensuplarıyla çok farklı bir dünyadandır.

Anadolu çocuğudur. Boncuk’un samimiyeti ve şakacı yapısı Nüvit’te senelerdir hasretini çektiği bir duyguyu tamamlamaktadır. Boncuk, olayların üzerine gider. Yanlış anlamalar, hor görülmeler, aşağılanmalar içerisinde tüm sorunları teker teker çözer.

Bir yandan da Nüvit’le Emel’in arasını yapar. Boncuk, sorunların çözüme kavuşmasında zaman zaman kıvrak zekâsını, zaman zaman elit dünyanın boş düşünce ve tabularını kullanır. 

Boncuk sayesinde tüm aile kaybettiği gücüne kavuşurken, hayatlarının en büyük dersi alır. Başkalarını hor görmek, kendimizi küçültmektir. Asil olabilirsiniz, elit olabilirsiniz, zengin olabilirsiniz, peki İnsan olabilecek misiniz?  Sorusuna yanıt aranmıştır.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı