--A+

Battal İlgezdi'den 19 Mayıs Mesajı..

ss

Sevgili gençler, değerli Ataşehirliler;

Ülkemizin kuruluşuna giden yolda, milli mücadelenin ilk hamlesi 19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla atıldı.

O, İstanbul’dan Anadolu’ya geçerken bir savaştan, ölümden veya yoksulluktan kaçmıyordu.

O, dörtbir yanı değil, 72 köşesi işgal altındaki bir imparatorluğun kurtuluşu için çözümü; ne saltanat koltuğunda, ne hilafet makamında ne de asker parkasında görüyordu.

O, kurtuluş için milletin kendisine inanıyordu. Düşman kim olursa olsun, gücü ne kadar olursa olsun, bu milletin tarihine, inancına ve fedakarlığına karşı vız gelirdi. Bu millet, içinde bulunduğu durumu fark edip, kurtuluşa hep birlikte inandığında zafer kaçınılmazdı. 

Kurtuluş savaşı ile yurdumuzu düşmandan kurtarmaya, ardından bağımsızlığa ulaşmaya ve daha sonrasında da cumhuriyetin kurulması, devrimler yapılması ve demokrasiye geçerek bugünlere gelinmesi, bu hamlenin eseridir.

19 Mayıs ruhunu bu yıl her zamankinden daha büyük coşkuyla, daha yüksek sesle ve hep beraber kutlama zamanıdır.

Biz Ataşehir Belediyesi olarak, gençlerimize ve tüm vatandaşlarımıza doyasıya kutlayacakları bir 19 Mayıs hazırladık. On binlerce genç, Ataşehir Belediyesi’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için hazırladığı Ataşehir Gençlik Festivali’nde buluşacak.

Hayko Cepkin, DJ Del Castio ve amatör grupların konserleri, şovlar, oyunlar ve gösterileriyle 19 Mayıs, Ataşehir’de tam bir festival havasında geçecek. Lise öğrencileri ve rock grupları sahne performansı sergilerken, dans gösterisi, animasyon oyunları ve Drone Show da festivalin diğer etkinlikleri arasında. 

Son günlerde Atatürk’e ve ailesine yönelik çirkin iftiralara tepki duyan Ataşehirli vatandaşlarımız, bizden Zübeyde Hanım’ın adının ilçemizde daha çok yaşatılmasını talep ettiler. Talepleri anında kabul ederek Küçükbakkalköy’de kurduğumuz Eğitim ve Kültür Evi’ne Zübeyde Hanım’ın ismini verme kararı aldık.

19 Mayıs’ta CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da, Zübeyde Hanım Eğitim ve Kültür Evi’nin açılışına katılacak, ardından da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyeceğimiz konser ve diğer etkinliklerde bizimle birlikte olacak.

Bu vesileyle; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e; annesi, manevi kızı ve özel hayatı üzerinden yöneltilen alçakça iftiraları lanetle kınıyorum.

Televizyon programlarında Atatürk’ü yalan ve iftira dolu sözlerle karalamaya çalışan niyeti bozuk kişiler, asla amaçlarına ulaşamayacaklar. Bu topraklar üzerinde Atatürk sevgisi bitmeyecektir.

Atatürk'e saldırmak için dinimizde, kültürümüzde, örfümüzde kutsal olarak gördüğümüz “annelik” gibi yüce bir makam üzerinden bile alçakça iftirada bulunma cüretini gösteren bu kanıbozuk kişiler, Atatürk sevgimizi azaltamayacaktır. Atatürk'e ve onun mirası olan annesi Zübeyde Hanım ile manevi kızı Profesör Afet İnan'a asla leke süremeyeceklerdir.  

Kimi zaman Atatürk'e, kimi zaman İsmet İnönü'ye, kimi zaman da Cumhuriyet’e ve devrimlere atılan iftiraların asıl amacının, hangi kirli oyunların hesabı olduğunu, aklıselim sahibi herkes gayet iyi biliyor. Atatürk'e, Cumhuriyet'e ve devrimlere inananlar, bu ‘çamur at, izi kalsın' kirli siyasetini, bir asırdır bu kirli ağızlardan tanıyor. Ancak, dün başarıya ulaşamadıkları gibi, bugün de kazdıkları kuyuda boğulacaklarından hiç kuşkumuz yok.

Bizler; Türkiye Cumhuriyetimize, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin diğer kurucularına, Cumhuriyetin kurucu ilke ve değerlerine, bu vatan için fedakarlık yapan tüm Şehit ve Gazilerimize her daim sahip çıkacağız. 

Türk gençliğine, “Ey yükselen yeni nesil. Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz” diye seslenen Atatürk, “Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları. Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmeksizin yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir” demiştir.

İşte siz, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ve tarihimize karşı sorumluluğunuz gereği; daha çağdaş, aydınlık ve varlıklı bir Türkiye için, yani kendi geleceğiniz için, hiç durmadan çalışacaksınız. Bunu yapacak enerjiniz gençliğinizin kendisinde, kudret ise Atamızın dediği gibi, asil kanınızda mevcuttur.  

Haydi Gençler! Ataşehirliler! Tüm Türkiye… 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Ataşehir Gençlik Festivali’nde, beraberliğimizi göstermek için buluşuyoruz.

Şimdi uzakta durma, kenardan bakma zamanı değil, şimdi 19 Mayıs ruhunun bir parçası olma zamanıdır.

Hepinizi 19 Mayıs kutlamalarımıza davet ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  

 

  Battal İLGEZDİ

Ataşehir Belediye Başkanı

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Beratcan”ın Katili Tanıdık Çıktı
  • z ÖSYM”den YGS Açıklaması: "Müsterih Olun"
  • z Ataşehir CHP Meclis üyeleri ön Seçim sonuçları..
  • z YGS'de Yanlış Soru Skandalı Büyüyor
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z Kayıp Beratcan'ın Cesedi Bulundu