--A+

Cumhurbaşkanlığına Alınan Lüks Araçlar Hk

ss

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine Almanya’dan 4 adet yeni, özel donanımlı lüks araç alındığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

 

Geçtiğimiz aylarda CHP’nin gündeme getirdiği ve Cumhurbaşkanlığı makamınca Katar’dan alınan “ultra lüks uçak” meselesinin yankıları sürerken Cumhurbaşkanlığı bu defa da Almanya’dan alındığı iddia edilen ultra lüks ve yüksek güvenlikli dört araçla gündemde.

 

“İsrafta Çığır Açtılar”

CHP’li Karabat, yaşanılan derin krize rağmen Cumhurbaşkanlığı’nın tasarruf konusunda hiçbir adım atmadığını, bilakis israfta yeni rekorlara imza attığını iddia etti. Karabat TBMM’ye sunduğu soru önergesinde; “Hükümetin vatandaşa yönelik tasarruf çağrılarına rağmen kendilerinin bu konuda adım atmadığını görüyoruz. Biz tasarruf dedikçe onlar israfta çığır açıyor! Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine Almanya’dan yeni özel donanımlı araçlar alındığı iddia ediliyor. Bu kriz ortamında yapılan bu alımın gerekçesini merak ediyoruz.” diyerek, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye yazılı bir soru önergesi sundu. Karabat yaptığı açıklamada, “Alındığı iddia edilen araçların her birinin piyasa değeri 12 milyon TL’nin üzerinde. Bunların ultra lüks ve özel donanımlı olduğu dikkate alındığında fiyatlarının daha da artacağı açık.”

 

“ Bütçede Yeri Yok”

Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı bütçesinde güvenlik önlemli alınabilecek binek araç sayısını 2 adet olarak açıkladığını hatırlatan Karabat, “Bütçede olmamasına rağmen bu araç alımının yapılmasını izah etmek mümkün değil, bu bir ihtiyaç mıdır? Öyle olsa neden bütçe görüşmelerinde gündeme getirilmedi? Bütçe disiplini konusunda zaten başarısız olan bu iktidarın kriz koşullarında bu alımı yapması vatandaşın dünyasından iyice koptuklarını gösteriyor.” dedi. 

  • z Beratcan”ın Katili Tanıdık Çıktı
  • z Ataşehir CHP Meclis üyeleri ön Seçim sonuçları..
  • z ÖSYM”den YGS Açıklaması: "Müsterih Olun"
  • z YGS'de Yanlış Soru Skandalı Büyüyor
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z Kayıp Beratcan'ın Cesedi Bulundu