--A+

Et ithalatı ne zaman bitiyor? Bakan o tarihi açıkladı

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şu anda yapılan canlı hayvan ve et ithalatı geçicidir. 3 sene sonra biz artık et ithal yapmayacağız. Buna emin olun, kendine yeten bir ülke olacağız.

ss

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i ziyaret yapan 2 bakan daha sonra Organize Sanayi Bölgesinde bir çırçır fabrikasının açılış törenine katıldı. 

Fakıbaba, canlı hayvan ve et ithalatını bitirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "Şu anda üretimimiz yeterli değil. Fakat insanlarımızın kırmızı et ihtiyacı var. Şu anda yapılan canlı hayvan ve et ithalatı geçicidir. 

3 sene sonra biz artık et ithalat etmeyeceğiz. Buna emin olun, kendine yeten bir ülke olacağız.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Şanlıurfa’nın pamuk şehri olduğunu ve pamuk sanayisi üzerinde önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. 

Dünyada pamuk ihtiyacını karşılayan 8 ülkeden birisinin Türkiye olduğunu belirten Tüfenkci, “Türkiye yüzde yüz GDO’suz pamuk üreten ülkeler arasında en verimli pamuk üretimini yapan ülkedir.

PAMUK VERİMLİLİĞİNDE İLK 5 SIRADAYIZ

Pamuk verimliliğinde Türkiye'nin ilk 5 ülke arasında yer aldığını söyleyen Bakan Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:
 
Dünya pamuk üretimi yüzde 80’i Türkiye’nin de içinde olduğu 8 ülke tarafından yapılmaktadır. Dünya pamuk verimliliğinde Türkiye dünyanın ilk 5 ülkesinden biridir. 

Türkiye yüzde yüz GDO’suz pamuk üreten ülkeler arasında en verimli pamuk üretimini yapan ülkedir. Biz ülke olarak Türkiyemizin lokomotif sektörü olarak tekstil sanayimizin hem pamuk hem tekstilin stratejik ürün olduğunu biliyoruz.

Tekstilin ham maddesi olan pamuğun yine ne kadar önemli olduğu bilinci içerisinde hareket ediyoruz. Biz bu bölgede özellikle pamuk üretimi ile beraber tekstiline gelişmesini istiyoruz.

ÜÇ SENE SONRA ET İTHAL ETMEYECEĞİZ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise canlı hayvan ve et ithalatına karşı olduğunu ve bu durumu çözüme kavuşturacaklarını belirtti. 

Kişi başı kırmızı et tüketimini 15 kilonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Bakan Fakıbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Benim vatandaşlarım et yemek zorundadır. Bakın 2002 senesinde biz iktidar olmadan evvel kişi 6.1 kilogram olan et tüketimi bugün 14.7 kilograma çıkmıştır. İnşallah programlarımızı yaptık ve bunu 15 kilograma çıkartmaya çalışacağız. 

Şu anda üretimimiz yeterli değildir. Ancak benim insanlarımın kırmızı et ihtiyacı vardır. Şu anda yapılan ithalat geçicidir. 3 sene sonra biz artık et ithal etmeyeceğiz. 

Buna emin olun, kendine yeten bir ülke olacağız. GAP bölgesinin verimli toprakları suyla buluşacak. Ne kadar ot, o kadar et ve süt olacak. Bunun bilinci içerisinde olan bir bakan arkadaşınız var.

Konuşmalardan sonra fabrikanın açılış kurdelesini kesen bakanlar düğmeye basarak makinaları çalıştırdı.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Ataşehir'in Kaderini Değiştirdi!
  • z Ufuk Bulut'tan Ataşehir Gerçeği...
  • z Battal İlgezdi milli takımını kurdu..
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z İMAR İSKAN BLOKLARI "ÇÖZÜMZÜZLÜĞÜN YENİ ADI"
  • z SADİ ÖZATA "Ben Ataşehir”in neferiyim"