--A+

FBI Apple'a 3 Gün Süre Tanıdı

Apple, Aralık ayında San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren saldırgana ait iPhone'un kilidinin açılması için FBI'dan gelen talebi geri çevirdi. Mahkeme bu sabah Apple'a 3 gün süre tanırken, firma, gizlilik haklarını ihlal edeceği gerekçesiyle şifreyi kırmayı reddediyor.

ss

FBI, geçen yılın Aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurdu. Apple'dan yapılan açıklamada, şifrenin çözülmesinin dünya genelindeki bütün iPhone telefonları ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceği belirtildi.

Açıklamada, Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (İOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir "arka kapı" oluşturacağını ifade etti.

Cook, FBI'ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini fakat bunun garantisinin olmadığını aktararak arka kapının dünya üzerindeki tüm iPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşmak için kullanılabileceğini savundu.

'Müşterilerimizin güvenliğini tehlikeye atacak'

Apple web sitesinden de bir mesaj yayınlayarak, "ABD hükümetinin bizden istediği müşterilerimizin güvenliğini tehlikeye atacaktır" açıklamasını yaptı. 

Tim Cook'a Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'den de destek geldi. 

Dorsey, "Tim Cook'un yanındayız" tweetini attı.

Daha önce Apple'ın, FBI'ın San Bernardino soruşturması kapsamında istediği bilgileri, gerekli mahkeme emirlerini sunduktan sonra ABD hükümetine teslim ettiğini hatırlatan Cook, son talebi özgürlük ve bağımsızlık haklarının bir ihlali olarak tanımladı.

FBI Direktörü James Comey, geçen hafta ABD Kongresine yaptığı açıklamada, FBI'ın Faruk'a ait olduğunu düşündüğü iPhone model telefonun şifresini henüz kıramadığını ve içindeki bilgilere ulaşamadığını açıklamıştı.

Bunun üzerine, ABD'nin Los Angeles şehrinde bir yargıç, Apple'ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması konusunda karar vermişti. 

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Tübitak Bilim Fuarı Ataşehir'de
  • z Samsung'un Çığır Açan Teknolojisi Güvenlik Kamyonu
  • z Göz Okuyabilen Telefonlar Yakında
  • z Akıllı Telefonlar Yasaklandı
  • z İnstagram”dan Snapchat Engeli
  • z iPhone 7 Başka Olacak