--A+

Kartal Belediyesi Felsefe Atölyesi, ilk konferansını verdi

Kartallıları felsefe ile buluşturmak için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde kurulan Kartal Belediyesi Felsefe Atölyesi, ilk konferansı yapıldı.

ss

Antik Dönemden Günümüze Etik ve Siyaset” konusunun ele alındığı konferansta, Doç. Dr. Muttalip Özcan konuşmacı olarak yer aldı. 

Haziran ayına kadar her Cuma, saat 18.00 ile 20.00 saatleri arasında Soğanlık Kültür Merkezi’nde felsefe meraklılarını ağırlayacak.

Felsefe Atölyesi’nde bu hafta antik dönem filozoflarından Sokrates’in insan ve erdem görüşü ele alındı. 

Platon ve Aristoteles’in etik, insan, siyaset, devlet ve topluma ilişkin görüşlerinin de yer verildiği atölyede metinler üzerinden incelemeler yapıldı. 

Konuşmacı Doç. Dr. Muttalip Özcan, çalışmanın antik dönemle ilgili kısmında toplumsal ve siyasal yaşamın ve dolayısıyla devletin kuruluş amacının ne olduğu, antik dönemde insanlaşma ile etik ve siyaset arasında neden ve nasıl bir bağ kurulmuş olduğu konusunu felsefi bağlamda ele aldı. 

Modern dönem ile çağdaş etik ve siyaset anlayışlarına ise antik dönemle karşılaştırmalı olarak yer verildi. 

Günümüzde egemen olan değer, toplum, siyaset ve devlet anlayışının kişilerin insana yakışır bir yaşam devam ettirebilecekleri bir dünya yaratmada yeterli olup olamayacağı tartışıldı.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı