--A+

Kartal Belediyesi’nden soprano Zehra yıldız için anma gecesi

Türk Operasının kıvancı soprano Zehra Yıldız, bu sene de Kartal Belediyesinin yaptığı geceyle bir kez daha anılacak. 

ss

Kartal Belediyesi ve Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın işbirliğiyle yapılan anma gecesi, sanat dünyası ve halkın katılımıyla 16 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 20.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak. 

Bu sene 20.si yapılacak anma gecesinde Piyanist Gökhan Aybulus; Soprano Bengisu Çimen, Soprano Elif Tuğba Tekışık, Kontrtenor Kaan Buldular ve Bariton Noyan Coşkun; Kemanda Şeniz Aybulus ve Gülen Ege Serter, Viyolada Elena Ünaldı ve Çelloda Mutlu Varlık Kocaili’den oluşan Nemeth Quartet ile birlikte sahne alacak.   

Anma gecesine katılmak isteyen vatandaşlar, ücretsiz e-biletlerini 11 Aralık 2017 Pazartesi saat 08.30’dan itibaren www.kartal.bel.tr adresinden temin edebilecek.

Zehra Yıldız kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 senesinde mezun olan Zehra Yıldız, aynı sene İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk defa Venedik’te Bir Gece opereti ile sahne aldı. 

1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo”, “Aida” operalarında baş bayan oyuncu rolünü üstlendi. 

Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından “Senenin En Başarılı Bayan Opera Sanatçısı” ünvanına değer bulundu. 

Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ünlü ‘’Opern Welt’’ dergisinde senenin en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. 

Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve“Fidelio” temsillerinde baş bayan rolünde sahne almış olan sanatçı, İstanbul da ise son defa Tosca” temsiliyle belleklerde ayrı bir yer tutmuştu. 

Zehra Yıldız, 12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda temsil sonrası geçirmiş olduğu beyin kanamasıyla beklenmedik biçimde yaşamını yitirmişti.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı