--A+

Kartal belediyesi vuslatının 744. yılında Mevlana’yı bir kez daha anıyor

Mevlana Celaleddin-i Rumi, vuslatının 744. senesinde Kartal Belediyesi’nin yapmış olduğu programla bir kez daha anılacak. 

ss

Kartallılar, her sene olduğu gibi yine bu senede Mevlana’yı, Kartal Belediyesi’nin yaptığı “Aşkın Sultanı Hz. Mevlana’yı Anma” programıyla anacak. 

8 Aralık 2017 Cuma günü saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak olan anma programıyla Türk Sanat ve Tasavvuf Musikisi sanatçısı Bahtiyar Çakmak, sahne alacak. Mevlevi ayininin de yer alacağı programa tüm halkımız davetlidir.
 
Tarih: 08 Aralık 2017 Cuma

Saat: 19.30

Yer: Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi
 
Şeb-i Arus
 
Şeb-i Arus, “düğün gecesi” demektir. Mevlevilikte, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi; bu geceyi, Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü 'Düğün Gecesi' olarak adlandırır.

Yaşamını, "Hamdım, piştim, yandım" sözleriyle özetleyen Mevlâna, 17 Aralık 1273 günü olan ölüm gününü “Yeniden doğuş günü” olarak kabul ediyordu.

Ölüm günüm, düğün günümdür” tabirini kullandığı için anma törenleri, düğün günü ya da vuslat günü manasına gelen “Şeb-i Arus“ olarak adlandırılmaktadır.

Onun düşüncesinde ve fikirlerinde ölüm, hiçbir zaman yokluk olarak kabul edilmemektedir. Mevlana, "Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir." diyerek gönüllerdeki ölümsüzlüğe dikkat çekmiştir.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı