--A+

Kartallılar aşkın sultanı hazreti Mevlana’yı bir kez daha andı

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Aralık ayı kültür sanat etkinlik kapsamında büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 744. ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

ss

Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan anma etkinliğinde Türk Sanat ve Tasavvuf Musikisi alanlarında birçok başarılı konsere imza atan sanatçı Bahtiyar Çakmak, saz heyeti ve semazenler yer aldı. 

Anma etkinliğine Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Kartallılar, Şeb’i Arus coşkusunu, Kartal Belediyesi’nin Mevlana’yı Anma Haftası’ dolayısıyla yaptığı konser ve semazen gösterileriyle yaşadı. 

Türk Sanat ve Tasavvuf Musikisi alanlarında ve birçok başarılı konsere imza atan sanatçı Bahtiyar Çakmak, “Hz. Mevlana’yı Anma Konseri”nde tasavvuf müziğinin en seçkin eserlerini Kartallılarla buluşturdu. 

Kartallılar, dünyayı düşünceleriyle etkilemiş, zamana ve mekâna hükmetmiş Hz. Mevlana’yı tasavvuf felsefesinin ögeleriyle andı.

Konserde büyük düşünürün eserlerini Kartallılarla buluşturan Bahtiyar Çakmak, izleyicilerden yoğun alkış aldı semazenler de sundukları gösteriyle büyük beğeni topladı.

Sanatçı Bahtiyar Çakmak, anma programında yapmış olduğu konuşmada, “ Şeb-i Arus, düğün gecesi demektir. Yaşamını Hamdım, piştim, yandım sözleriyle özetleyen Mevlâna, Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir. 

Gönüllerdeki ölümsüzlüğe dikkat çekmiştir. Böyle güzel bir program yaparak siz değerli Kartallılarla bizleri buluşturan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e çok teşekkür ediyorum.

Kartallılar tarafından büyük beğeniyle izlenen konser ve semazen gösterisinden sonra Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına Bahtiyar Çakmak’a Kartal heykelciği takdim ederek böyle anlamlı bir günde Kartal halkına verdikleri konser ve sema gösterisi için teşekkür etti.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı