--A+

Kıvırcık Ali ölümünün 7. Senesinde Kartal’da bir kez daha anıldı

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) vefatın 7. senesinde Kartal Belediyesi’nin yapmış olduğu programda yüzlerce seveninin katılımıyla bir kez daha anıldı.

ss

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan anma programına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra: Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Yöneticileri, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kıvırcık Ali’nin ailesi ve çok sayıda seveni katıldı.

Sanatçı Dostlarından Kıvırcık Ali’ye Vefa Örneği

İlknur Kaplan’ın sunuculuğunu yapmış olduğu programda ilk sahne alanlar Kıvırcık Ali’nin çocukları Eren ve Ecemsu Özütemiz oldu. Dört saat süren programda çok sayıda sanatçı sahne alarak vefa örneği gösterdi.

Ali Tan, Cevdet Bağca, Demali Çelik, Devran Aksu, Ecemgül Özütemiz, Eda Alakuş, Eda Doğanay, Emrah Mahsuni, Eren Aydın, Eren Özütemiz, Gülcihan Koç, Güler Duman, Gülşen Alaçayır, Grup Turnalar, Hüseyin Uğurlu, Kemal Alaçayır, Koray Çatal, Kutsal Evcimen, Mehmet Özcan, Murat Ovacıklı, Onur Akın, Özcan Türe, Tekin Karabey, Tülay Maciran, Volkan Yılmazer ve Yasin Doğan, Yıldız Tilbe, Hüseyin Turan sahne alarak Kıvırcık Ali’nin türkülerini Kartallı sevenleri için seslendirdi. 

Sanatçılar eserleri seslendirirken gözyaşlarına hakim olamadılar ve duygusal anlar yaşandı.

Halkın Bir Parçası Olmayı Başarmış Sanatçı, Halktan ne de Güzel Tepkiler Alıyor

Kıvırcık Ali’nin çocukları Eren ve Ecemsu Özütemiz’in seslendirmiş oldukları ilk türküden sonra Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Eren ve Ecemsu Özütemiz’e plaket ve çiçek takdiminde bulundu. 

Takdimden sonra bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: “ Ben Kıvırcık Ali ile hiç tanışmadım, hiç yan yana bile gelmedim: fakat 2005 senesinde Nevşehir’de çiftlik yaparken Uçhisarlı arkadaşım İzzet bizlere -Abi ben türkümü söyleyeceğim- diyerek Kıvırcık Ali’nin meşhur ‘Isırgan Otu’ türküsünü söylerdi. 

Kıvırcık Ali ile ilk defa öyle tanışmıştım. Yeni Başkan olduğum dönemde Kıvırcık Ali’nin vefat ettiği haberi geldi. Belediye Başkanı olarak değil, Isırgan Otu türküsünü içten dinleyen biri olarak, Altınok olarak cenazesine gittim. O zaman kendi kendime sordum -Niye bu kadar geç tanıdım?

Burada görüyorum ki bu toplumun içinden gelen ve halka kendini kendi olarak tanıtan bir sanatçıydı. Halkın bir parçası olmayı başarmış bir sanatçı, halktan ne de güzel tepkiler alıyor. 

Hepinize hoş geldiniz diyorum. Kendisini sevmeye ve türkülerini dinlemeye devam edeceğiz. Nur içinde yatsın. Ne mutlu ki geriye evlatlarını bıraktı. Onlar da senin yolunda yürüyorlar. Rahat uyu Ali.

Programda sahne alan Kıvırcık Ali’nin oğlu Eren Özütemiz ise yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Bu gece bizi burada toplayan, bu sahneyi kuran herkese teşekkür ediyorum. 

Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’e de çok teşekkür ediyorum verdiği katkılardan dolayı. Keşke burada olsaydı bu şekilde toplanmasaydık.

Biz hep babamı gülen hali ile hatırlayacağız, hiç yaşlanmayacak. Bir bayrak var, biz o bayrağı aldık bizden sonrakilere taşıyoruz. İnşallah başarılı ve doğru bir şekilde teslim ederiz.

Kıvırcık Ali Kimdir?

Ali Özütemiz ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali (d. 11 Ekim 1968, Tokat - ö. 11 Ocak 2011, İstanbul), Âşık Ali adlı halk ozanının oğludur. Tokat'ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde doğdu.

1983 senesinde İstanbul'a geldi ve saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu esnada katıldığı bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. 

Konfeksiyon atölyesinde çalışırken, solfej dersleri almayıda ihmal etmedi aldı düğünlerde saz çaldı.

1992 senesinde Aşık Nuri Yücel'in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başladı. 

1995 senesinde iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar'ı kurdu ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz adlı iki albüm çıkarttılar. 

1999'da ilk solo albümü Gül Tükendi Ben Tükendim'i çıkardı. Türkiye'de ve Almanya'da çok sayıda konser verdi, bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. 

Kıvırcık Ali olarak bilinen sanatçı, 11 Ocak 2011’de geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı