--A+

Obüsler ateşlendi Afrin ilk defa vuruldu panik telsizlere yansıdı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin'e yapılacak operasyonun ilk adımında bölgede terör hedeflerine yönelik Tepki Ölçme Atışları yapmaya başladı. Sınır karakollarından Afrin ve çevresindeki terör hedefleri ateş altına alındı. Obüs ateşinde birçok PYD/ YPG hedefi yerle bir edildi. 30 terörist tesirsiz hale getirildi. 

ss

Afrin operasyonun kara gücünü oluşturacak Özgür Suriye Ordusu'nda ise hazırlıklar tamamlandı. 20 binin üzerinde savaşçı Afrin'e girmek için hazır olarak emir bekliyor.

PKK AZEZ'E SALDIRDI

Öte taraf PYD/YPG önceki gece geç saatlerde, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Azez ilçesine havan topuyla saldırdı. Sivil yerleşimleri hedef alan saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı.

Sabah'ın haberine göre; saldırının hemen sonrasında, Hatay'ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerinde konuşlu topçu birlikleri, daha evvel İHA ve radarlarla yerleri belirlenen Afrin'de terör örgütü mevzilerine atış yaptı. 

Sığınak ve ikmal depoların olduğu Basufan, Cindere, Memelan, Meskenli ve Raco bölgeleri ateş altına alındı.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBA YAĞDIRDI

Aynı saatlerde TSK jetleri de Afrin'in el-Basuta köyünde terör yuvalarına bomba yağdırdı. ateş altına alınan kırsal bölgedeki mevzilerden 25'i tam isabet aldı. Mevzilerden ikisinde, teröristlerin yoğun cephaneliğin olduğu söylendi.

PKK'LILARIN PANİĞİ TELSİZLERE YANSIDI

Fırtına obüslerinin ateşiyle bozguna uğrayan PYD/YPG'li teröristlerin konuşmaları da telsizlere yansıdı. Teröristlerin kendi aralarında yapmış olduğu telsiz konuşmalarında; vurulan mevzilerden iki tanesinde büyük patlamaların meydana geldiği ve aynı mevzinin yakınlarında toplu halde duran terörist gruptan çok sayıda arkadaşlarının vurulduğunu, ölenlerin miktarı ise çok olduğu, ilk anda yaralıların tahliyesine öncelik verilmesini, kimsenin toplu olarak durmaması, gereksiz muhabere yapılmaması ve dağınık durulmaması talimatları verildi.

ORTALIK KIYAMET YERİ GİBİ

Türk İstihbarat birimleri Suriye'de yerel kaynaklarınca telsiz konuşması kaydedilen "Hemze Ağiri" kod adlı YPG'li teröristin telsizden çağrı yaptığı Mihemed" adlı teröriste, "Ortalık kıyamet yeri gibi. Arkadaşların çoğu öldü. Yaralıları taşıyacak kimse yok.

Acil yardıma ihtiyacımız var" sözleri dikkat çekti. Mihemed adlı teröristin ise, "Şu an oraya kimse gelemez. Ani baskın yedik. Her mevzide kayıplar var. Konuşmayı bırak yaralılara yardım et" yanıtını verdi. 

Öte taraf Afrin operasyonu öncesinde bölgedeki huzur ortamını bozmak isteyen terör örgüteri harekete geçti. Cerablus'ta yapılan iki farklı intihar saldırısında 2 kişi hayatını kaybetti.

SİVİLLER KAÇIYOR

Gerginliğin çoğaldığı Afrin'de siviller küçük gruplar halinde göç başladı. Yanlarına az sayıda eşya alabilen aileler dün akşam saatlerine doğru araçlarıyla ilçeyi terk etmeye başladı. Onlarca aracın Halep'in kuzeyine doğru yöneldiği görüldü.

Kaynaklar: sabah: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Beratcan”ın Katili Tanıdık Çıktı
  • z ÖSYM”den YGS Açıklaması: "Müsterih Olun"
  • z Ataşehir CHP Meclis üyeleri ön Seçim sonuçları..
  • z YGS'de Yanlış Soru Skandalı Büyüyor
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z Kayıp Beratcan'ın Cesedi Bulundu