--A+

Onlar Başaracak

Suriye'deki savaş yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan mülteci genç kızlar, Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin bir projesi olan Vision not Victim kapsamında hayallerindeki mesleklerin üniformaları içinde fotoğraflandı ve gelecekteki hayatlarını anlattılar.

ss

Birleşmiş Milletler, Suriye’den ayrılan mülteci sayısını 4.6 milyon olarak açıkladı. Bu sayının 2.7 milyonunu 17 yaş altı gençlerin oluşturduğu bildirildi. Mültecilerle ve onların problemleriyle yakından ilgilenen kurumlardan biri olan Uluslararası Kurtarma Komitesi, bu gençlerin hayallerini onlara hatırlatmak ve dünya ile paylaşmak için Vision not Victim isimli bir kampanya başlattı. Proje dahilinde fotoğrafçı Meredith Hutchinson, Ürdün’deki kamplara giderek mülteci genç kızlarla görüştü. Görüştüğü gençlere hayallerini soran Hutchinson, onları sahip olmak istedikleri mesleklerin üniformalarıyla fotoğrafladı. Çekilen bu fotoğrafların bir kopyası, hayallerini hiçbir zaman unutmamaları ve bunları gerçekleştirmek için motivasyon sağlaması için genç kızlara verildi. İşte o fotoğraflar ve mülteci kızların kendi ağızlarından gelecekteki hikayeleri;

Fatma, 12, öğretmen

Bu fotoğrafta sabah saat henüz çok erken ve ben sınıfımda öğrencilerin gelmesini bekliyorum. Küçük öğrencilere Arapça okuma ve yazma öğretiyorum. Çok tutkulu ve nazik biriyim, o yüzden de harika bir öğretmenim. Biraz katıyım ancak zorlanan öğrencilere yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum.

Melek, 16, polis

Yalnızca insanları korumak için değil, toplumda adaleti sağlamak için her zaman bir polis olmak istedim. Her gün uyanıp polis merkezine gidiyorum, sonra da yardımcı olabileceğim bir şey var mı diye sokakları turluyorum. Ayrıca genç kızları da polis olmak için teşvik ediyorum; onlara gelecekleri hakkında hayal kurmaları ve sorunların üstesinden nasıl geleceklerini düşünmeleri konusunda destek oluyorum.

Fatma, 11, cerrah

Bu fotoğrafta hastaya göğsünde ağrıya sebep olan şeyin ne olduğunu gösteriyorum. Hayatımın bu noktasında bu bölgede saygı duyulan bir cerrahım. Hastalarımı tedavi ediyorum ancak en sevdiğim hastam, benim de doktor olmak istememe sebep olan babam. Babama yardımcı olabilmek için bu beni güçlü ve yetkin hissettiriyor.

Muntaha, 12, fotoğrafçı

Küçüklüğümden beri insanların fotoğraflarını çekmeyi çok seviyorum. Çeşitli olaylara gidip, hem iyi hem de kötü olanlara, olan biteni kaydetmeyi her zaman sevdim. Şimdi, yetişkin bir fotoğrafçı olarak fotoğraflarımı diğer insanlara ilham vermesi, sevgi ve anlayışa yardımcı olması için kullanıyorum.

Rema, 13, doktor

Küçük bir kızken, Suriye ve Ürdün sokaklarında yaralı ya da hasta olan çok fazla insan gördüm ve her zaman onları iyileştirecek gücüm olmasını diledim. Şimdi çok başarılı bir doktor olarak bu güce sahibim. Birinin acısını dindirmek mesleğimin en güzel kısmı. Onları rahatlatabilmek beni gülümsetiyor, bu da benim en sevdiğim şey.

Fatma, 16, mimar

Ben her zaman bir mimar olmak istedim. Küçük bir kızken insanlar bana bunun kadınların olamayacağı bir şey olduğunu ve bana daha kadınsı bir meslek seçmemi söylerlerdi. Ama ben her zaman aileler için güzel evler ve insanları mutlu edecek binalar inşa etmenin hayallerini kurdum. Şimdi bu hayalime ulaştığıma göre,  umarım başka kızlar için de kim ne derse desin hayallerinden vazgeçmemeleri için ilham kaynağı olurum.

Merve, 13, ressam

Bu fotoğrafta ünlü bir ressamım ve yağlı boya bir tabloda manzara çalışıyorum. Küçükken resim benim hobimdi ancak büyüdükçe yeteneğimin farkına vardım ve sanat okuluna gittim. Şimdi kendi tablolarımı heykellerimi sattığım bir galerim var. Umudum eserlerimin dünya barışı ve birbirlerine karşı daha nazik olmaları için insanlara ilham vermesi.

Haja, 12, astronot

İlkokulda güneş sistemini öğrendiğimden beri bir astronot olmak istiyorum. Kendimi her zaman gökyüzünde yeni bir şeyler keşfederken hayal ettim. Astronot olmayı çok seviyorum çünkü dünyaya farklı bir açıdan bakabiliyorum. Bu toplumda işim hiç de kolay değildi; bana kadınların astronot olamayacaklarını söylediler. Şimdi amacıma ulaşmışken, hayalleri olan bütün genç kızlara her zaman kendilerine güvenli olmaları için korkmamalarını ve aileleri ile istedikleri ve bunu neden istedikleri hakkında konuşmalarını söyleyebilirim.

Nur, 16, avukat

Kadına karşı şiddetin son bulmasını istiyorum. Kadınların yaşadıkları toplumla ilgili kararlar verebilmelerini ve fikirlerini korkusuzca söyleyebilmelerini istiyorum. Toplumuzun daha açık fikirli olmalarını ve kadınlara ne olmak istiyorlarsa o olmaları için alan açmasını istiyorum. İşte bu yüzden bir avukat oldum. Küçükken annem bana benim cesur ve düşünceli olduğumu ve bu yüzden adaletsizlikle savaşan harika bir avukat olabileceğimi söylerdi. Ben onu dinledim ve şu an kadın hakları alanında çalışan ve aile içi şiddete maruz kalan kadınları korumak için çalışan bir avukatım.

Amani, 10, pilot

Uçakları çok seviyorum. Hiç uçağa binmemişken bile bir pilot olmak istediğimi biliyordum. Uçmak macera dolu ve heyecan verici. Ben küçükken abim bana kadınların pilot olamayacağını söylerdi ama içten içe her zaman bunun yapmak istediğim şey olduğunu biliyordum. Eğitimimi tamamladıktan sonra bir uçuş okula gittim. Şimdi yalnızca kendi hayalimi yaşamıyorum, aynı zamanda insanların seyahat etmelerine, dünyayı görmelerine ve yeni yerler keşfetmelerine de yardımcı oluyorum.

  • z Dünya Devi Ataşehir'de Karargah Kurdu...
  • z 8 bacaklı keçi görenleri şaşkına çeviriyor!
  • z DOLUNAY ( AY TUTULMASI)
  • z 529 mazlumu kurtarmak bizim elimizde.
  • z "Tecavüze Uğradım"
  • z Edepsizlikten taş kesilen halk