--A+

Onu İçmeden evvel bir kez daha düşünün

Meclis'te kabul görülen tasarıyla bazı içecek gruplarına Özel Tüketim Vergisi geldi. Ocak ayından itibaren gazoz, limonata, soğuk çay, enerji içecekleri ve meyveli içeceklere yüzde 10 vergi ödenecek.

ss

TBMM Genel Kurulunda "Torba tasarı" olarak bilinen tasarının engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddesine ait AK Parti milletvekillerinin vermiş olduğu önerge kabul edildi. Düzenleme 1 Ocak 2018 senesinden itibaren geçerli olacak.

Tasarıyla malul ve engellilere ÖTV istisnası getirilirken bazı içecek gruplarına da yüzde 10'luk vergi geldi. Bunların içinde gazoz, limonata ve alkolsüz bira, nektarlar ve soğuk çay da bulunmakta.

TBMM Genel Kurulunda "Torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının üçüncü bölümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.

OCAK 2018'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

200 BİN TL'YE KADAR ÖTV ÖDEMEYECEKLER

Önergeyle malul ve engelliler tarafından ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara için motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkur bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin ÖTV matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin, anahtar teslim bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

AK Parti milletvekillerinin, tasarının bazı içeceklere ÖTV oranını da düzenleyen 76. maddesine ait değişiklik önergesi de oylanarak kabul edildi.

GAZOZ VE LİMONATALARA ÖTV

Buna göre, sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içerecekleri, soğuk çay ve meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak.

MADEN SUYUNDA YOK

Öte taraf sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler (meyveli soda) ise kapsam dışında tutuldu.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Doğalgaz Kullanmanın Püf Noktaları
  • z Gayrimenkul Sektöründe Erdal Pınar İle Söyleşi
  • z Karamehmet'in borcu bitecek gibi değil!
  • z Konut Satışında Patlama
  • z Cemaatin bankasına Borsa şoku! FLAŞ HABER
  • z Andromeda Gold'a yeşil bina sertifikası