--A+

Putin çekilin emri vermişti Rusya'dan çok kritik Suriye kararı

Rusya Devlet Başkanı Putin askerlerine "Suriye'den derhal çekilin emri" vermişti. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya'nın Suriye'de iki askeri üssünde kalıcı olacağını söyledi.

ss

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 11 Aralık günü Türkiye ziyaret yapmadan evvel Suriye'ye yapmış olduğu sürpriz ziyaret esnasında Hmeymim Hava Üssü'nde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşmüş ve Rus askerlerine "Suriye'den çekilin" emri vermişti. 

SURİYE'DE KALICIYIZ

Rusya Suriye'den tamamen mi çekiliyor?" dedirten açıklama sonrası Rusya tarafından son dakika bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya'nın Suriye'de iki askeri üssünde kalıcı varlığına yönelik çalışmalara başladığını söyledi.

TARTUS VE HMEYMİM ÜSLERİ KALICI

Şoygu, Suriye’nin Tartus ve Hmeymim kentlerinde kalacak daimi Rus birliklerini oluşturmaya başladıklarını söyledi. Şoygu “Geçen hafta Başkomutan (Vladimir Putin) Tartus ve Hmeymim’deki konuşlandırma noktalarının yapısı ve personel kadrosunu onayladı. Birlikleri oluşturmaya başladık.

O ÜSLERDE RADARLAR VE SİLAHLAR VAR

Suriye'de iç savaşın yedinci senesini doldurmasına aylar kala, Rusya'nın ülkede kurmuş olduğu hava savunma üssü uydudan görüntülenmişti. Akdeniz kıyısındaki Tartus ile iç kesimlerdeki Hama arasında yer alan ve ay başında görüntülenen Masyaf'taki üste, radarlar ve silahlar bulunuyor.
 
GEREK OLDUĞU ZAMAN DÖNERİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın gerekli olması durumunda Suriye dahil olmak üzere terörle mücadeleye devam edileceğini söyledi.

Putin Federal Meclis'te yapmış olduğu açıklamada, "Suriye konusuna gelince, tekrarlamak istemiyorum, fakat Suriye'de Rus birliklerinin geniş çaplı kullanılmasına gerek kalmadı. 

Hala iki askeri üssümüz bulunuyor. Gerek kalırsa, Suriye'de terörle mücadeleye devam ederiz.

Putin, "Fakat, tekrar ediyorum, bu zamana kadar olduğu gibi geniş çaplı kullanıma gerek yok. Bu yüzden birliklerimizi geri çektik. 

RUSYA'NIN 7 BİN ASKERİ SURİYE'DEYDİ

Humus, Tarsus, Tedmür, Halep, Afrin ve Lazkiye’de üsleri olan Rusya’nın Suriye genelinde 7 bin askeri vardı. Rusya’nın Deir ez Zor bölgesinde konuşlandırdığı Turan Tugayları ve Kadirov tarafından gönderilen ve Halep’te görev yapan Çeçen Barış Gücü’ne mensup askerler 7 bin kişilik Rus gücü içerisinde en dikkat çeken askeri birlikler.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Dünya Devi Ataşehir'de Karargah Kurdu...
  • z 8 bacaklı keçi görenleri şaşkına çeviriyor!
  • z DOLUNAY ( AY TUTULMASI)
  • z 529 mazlumu kurtarmak bizim elimizde.
  • z "Tecavüze Uğradım"
  • z Edepsizlikten taş kesilen halk