--A+

Sağlıklı olmak için muhakkak yürüyüş yapın

Maltepe Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından, “Diyabet Haftası” kapsamında yürüyüş yapıldı. Yürüyüş esnasında, vatandaşları bilgilendirmek için broşür dağıttı.  

ss

Maltepe Belediyesi tarafından “Diyabet Haftası” sebebiyle, diyabete dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı çoğaltmak için bir dizi etkinlik yapıyor.

Etkinlikler kapsamında Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü tarafından, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kampüsü’nde “Diyabet Farkındalığı Konferansı” yapıldı. 

Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Maltepe İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından sağlıklı yürüyüş düzenlendi. Yapılan yürüyüşte, vatandaşları bilgilendirmek için broşür dağıtıldı. 

Broşürle diyabet nedir, Tip 1, Tip 2 diyabet çeşitleri, diyabet hastalığından korunma, diyabet tedavisi, diyabette beslenme ve diyabet hastalığına bağlı ortaya çıkan hastalıklar hakkında vatandaşlara bilgi verildi ve diyabeti temsil eden mavi balonlar dağıtıldı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatma Esra Güneş, dünyada altı yüz milyona yakın diyabet hastası olduğunu söyleyerek,  Dünyada her on bir kişiden biri diyabet hastası. 

Bu hastalıktan korunmak ve tedavisi için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yapılması, yaşam biçiminin olması gerektiği duruma getirilmesi, düzenli kan şekeri kontrolü ve ilaç tedavisi yeterli olmaktadır.  Özellikle çocuklar bayanlar ve yaşlılar bu konuda daha dikkatli olmak durumundadırlar. 

Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Diyabet Federasyonu’nca bu sene Dünya Diyabet Günü'nün temasının “Bayan ve Diyabet” olarak belirlendiğini söyleyen Güneş,  “Özellikle gebelik öncesi ve sonrası diyabet hastalığının ortaya çıkmasında gebelik sırasında diyabete eğilim arttığından dolayı, bu konuda kontrollerin sıklıkla yapılması tavsiye edilmektedir.

Diyabetle ilgili etkinlikler çerçevesinde, Maltepe Belediyesi ve Türk Diyabet Cemiyeti Vakfı’nca 29 Kasım 2017 Çarşamba günü Maltepe Belediyesi Ana Hizmet binasında saat 10.00’da, vatandaşlara ücretsiz olarak şeker ölçümü ve bilgilendirme yapılacak.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Çocuğunuza Cüzdan Alın
  • z Sizi hasta eden şey, iyileştirebilir de...
  • z Türkiye'de Vegan ve Vejeteryan
  • z Hastalığına Çare Aranıyor!
  • z Kan ağlayan ağaç her derde deva..
  • z Bu ağaca sakın yaklaşmayın! Dokunanı öldürüyor