--A+

Sağlıkta e- nabız sistemi geldi

Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom'un ortaklaşa geliştirdiği proje e- nabız sistemiyle sağlık alanında büyük bir yeniliğe imza atıldı. Bu sistem ile hastaların her şeyi internet ortamında tek bir veride toplanacak. Hastalara bu sistem ile kendi ilaç saatleri dahi bildirilecek.

ss

Sağlıkta e- nabız sistemi geldi

Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom'un ortaklaşa geliştirdiği proje e- nabız sistemiyle sağlık alanında büyük bir yeniliğe imza atıldı. Bu sistem ile hastaların her şeyi internet ortamında tek bir veride toplanacak. Hastalara bu sistem ile kendi ilaç saatleri dahi bildirilecek.

Sağlıkta devrim, sağlıkta yeni dönem, kişisel sağlık sistemi, dijital sağlık karnesi ve her şey parmağın ucunda gibi nitelemelerle e- nabız Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından tanıtıldı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom iş birliğiyle hazırlanan proje hizmete girdi. E- nabız ile vatandaşların tüm sağlık kayıtlarının isterlerse paylaşılacağı ve her zaman yanlarında taşıyabileceği bir sistem oluşturuldu. Türkiye'de istedikleri her doktora anında ulaşma imkanı da sağlıyor.

E- nabız, internet ortamından erişebilebilecek şekilde hizmet veriyor. E-Nabız sistemiyle sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm kontrol ve operasyonlar tek bir veri tabanına kaydediliyor. Vatandaşlar ve vatandaşın verdiği yetki kapsamında Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor. Vatandaşların laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, hastane ziyaretlerinden randevu geçmişlerine kadar tüm sağlık kayıtları tutuluyor.

Müezzinoğlu " Herşey parmağımızın ucunda"

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Artık bilim ve iletişim bir taraftan parmağımızın ucunda olacak kadar veya avucumuzun içinde olacak kadar yakın. Diğer taraftan da dünyanın öbür ucuna ulaştırabilecek kadar kısa ve hızlı. O nedenle Hakkari'de çekilmiş bir radyolojik tetkikin burada Cerrahpaşa'da bir hocamıza gösterirken veya oradan konsültasyon yaparken değerlendiriliyor olabilecek. Artık bunun uluslarası boyutunu da ABD, İngiltere ve Fransa'daki bir uzmanla paylaşıyor olabilecek noktalara kendi bilgimizle biz ne istiyorsak o kadarını paylaşma güvencesinin de olduğu bir sistemi ülke insanımıza sunmuş olmanın onurunu yaşıyoruz." şeklinde açıklamıştı.

Sistem nasıl kullanılıyor?
 
 Sisteme giriş yapmak için TC Kimlik Numarasıyla birlikte; E-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılabiliyor. Buna ek olarak cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık erişim kodu da erişim güvenliği için ikinci bir katman oluşturuyor. İkinci bir yöntem olarak, e-devlet şifresi olmayan kişilerin aile hekimine cep telefonu numarasını kayıt yaptırarak, telefonuna SMS ile iletilecek şifre ile sisteme giriş yapmaları da sağlanıyor.
 
Türk Tabipler Birliği dava açtı
 
Kendi sitesinden açıklama yapan TTB, Türk Tabipleri Birliği tarafından Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazı ile Genelge’nin hukuka aykırılığı belirtilerek geri alınması istenmiş ancak bu yönde bir işlem yapılmamış olmakla Genelge’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Türk Tabipleri Birliği tarafından, Türk Dişhekimleri Birliği ile birlikte Danıştay’da dava açıldığını duyurdu. 
 
E-nabız sistemi için açıklamalarında ise şunlar yer aldı:

 1.3.2015 tarihinden itibaren veri girişi yapılması istenen Genelge hastaların kendi sağlık verilerine erişebilmeleri gerekçesiyle bu bilgilerin toplandığı iddiasını öne sürmekte ise de asıl amacın hasta verilerinin merkezi olarak toplanması olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Verilerin kişiyle ilişkilendirilmeksizin anonimleştirilmiş veri niteliğinde toplanması yerine TC Kimlik numarası ve isim de dahil olmak üzere sağlık kuruluşuna verilen bütün bilgilerin sisteme gönderilmesi istenen bu Genelge kişisel verilerin korunmasına ilişkin kurallara aykırıdır.

Hastanın aydınlatılarak alınmış açık rızasının aranmadığı ve kişisel verilerin rıza aranmaksızın toplanabileceğine ilişkin yasal bir dayanağın da bulunmadığı dikkate alındığında söz konusu Genelge ile hastaların bilgilerinin toplanmasının hukuka uygun bir yanı bulunmamaktadır.

 
 
 
 
 
 

  • z Çocuğunuza Cüzdan Alın
  • z Türkiye'de Vegan ve Vejeteryan
  • z Sizi hasta eden şey, iyileştirebilir de...
  • z Hastalığına Çare Aranıyor!
  • z Kan ağlayan ağaç her derde deva..
  • z Bu ağaca sakın yaklaşmayın! Dokunanı öldürüyor