--A+

Suudi Arabistan orayı da vurdu onlarca yaşamını yitiren var

Birleşmiş Milletler, iç savaş ülkesi Yemen'de yapılan hava saldırısında bir gün içinde onlarca insan öldü. Suudi Arabistan'ın son 24 saatte yapmış olduğu hava saldırılarında 68 kişi yaşamını yitirdi.

ss

İç savaş ülkesi Yemen'de merkez hükümeti destekleyen Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon, savaş uçaklarıyla yoğun bombardıman düzenliyor.

Birleşmiş Milletler, son 24 saatte yapılan hava saldırılarında en az 68 can kaybı olduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan kaynakları, dünden beri jetlerin özellikle sınır bölgesini bombardımana tuttuğunu bildiriyor.Yemen'de İran'ın desteklediği Şii Husilerle Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyonun arkasında durduğu merkezi güçler üç senedir savaşıyor.

SAVAŞ FÜZELERLE ŞİDDETLENDİ 

Husiler son olarak Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bu ay içinde bir füze fırlattı. Suudi Kralı Selman'ın resmi konutunu hedef alan saldırı füze savunma sistemiyle önlense de, o günden beri savaş daha da alevlendi.

Husiler geçen ay da Riyad'a bir füze fırlatmıştı. Uluslararası havalimanının yakınlarına düşen füze sebebiyle Ortadoğu'daki ezeli düşmanlar İran ve Suudi Arabistan birbirlerine savaş tehdidi savurmuştu.

BİTMEYEN SAVAŞ

İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla birlikte iç savaş, Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015 senesinde Husiler'e karşı operasyon yaptı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

Eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, uzun süre Husilerle işbirliği yapıp yönetime karşı birlikte savaştı. Aralık ayı başında taraflar birbirleriyle çatışmaya başladı ve Salih öldürüldü.

İNSANİ FELAKET

İç savaştan evvel yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen'de, üç senedir susmayan silahlar sebebiyle durum bir felakete doğru gidiyor. Savaşta 10 binden çok insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. 

Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında giderek hızla yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka sebebiyle 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Dünya Devi Ataşehir'de Karargah Kurdu...
  • z 8 bacaklı keçi görenleri şaşkına çeviriyor!
  • z DOLUNAY ( AY TUTULMASI)
  • z 529 mazlumu kurtarmak bizim elimizde.
  • z "Tecavüze Uğradım"
  • z Edepsizlikten taş kesilen halk