--A+

Teneke Mahalle’den Evlere Uzanan Yolculuk

Dünden Bugüne Teneke Mahalle: Romanlar İçin Yeni Gelecek” projesi kapanış programı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

ss

Sultanbeyli Belediyesi, Ortak Hayaller Girişimi, Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı proje ile 18 Roman aile derme çatma çadırlardan kurtulup yeni evlerine yerleşti.

Programda konuşan Ortak Hayaller Girişimi’nden Kelemet Çiğdem Türk, 2015 sene Eylül ayında “teneke mahalle” ile tanıştığını söyleyerek, Tam da okulların açıldığı bir dönemdi. 

Buradaki çocuklar okula gidemiyordu, okulla bir bağ kuramıyordu. 'Ne yapabiliriz' diye yola çıkıp harekete geçtik. Şimdi birbirimizden ayrılamaz hale geldik, kucaklaşıyoruz her daim.

Türk’ün ardından konuşmasını yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise, “Gerçekten muhteşem bir proje. Geleceğe dair umudumuz artıran bir proje. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 

Elektriği olmayan, suyu olmayan, yaşam koşullarını taşımayan ve her şeyden evvel bir kimliği olmayan mahalleye bir kimlik çıkartıldı. 

Teneke mahalle denildi. Adı konuldu. Sonra bizi davet ettiler, tabi ki roman kardeşlerimize sokaklarda, sağda, solda karşılaşıyoruz ama ilk defa misafirleri olduk. 

Ve orada bir şeyi gördüm. Dedim ki bir kardeş kardeşe böyle sarılamaz. Roman ablalar öyle bir sarıldı ki inanın tarifi imkânsız. Hakikaten Türkiye’nin meselelerinde, dünyanın meselelerinden bu çerçeveden bakıldığı vakit dünyada hiçbir sorun kalmaz diye düşündüm.

İki senelik çalışmayı anlatan serginin kapıları vatandaşlara açılırken programın sonunda Grup Gayda dinleyicilere adeta bir müzik ziyafeti yaşattı.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Taptığım Babamla Şimdi İki Yabancıyız
  • z İngilizce en iyi nasıl öğrenilir?
  • z Küçük Elif'in Büyük Başarısı
  • z dansçılar Ataşehir'de.
  • z Bosna'dan İstanbul'a "Yenge Geliyor"
  • z Rolüm özgürlüğümü kısıtladı