--A+

Türkiye o ülkeyi ayağa kaldıracak

Somali halkı, geride kalan senelerde şiddetli siyasi krizler, terör saldırıları, açlık içinde boğuşurken her zaman yanlarında olan Türkiye stratejik bir ortak olarak görüyor.

ss

Somalililer, zor zamanlarında destek gördükleri Türkiye'nin yardımlarını hiç bir zaman unutmuyor. Uluslararası toplum, peş peşe siyasi ve insani krizler yaşayan Somali'de olanlara genel olarak ilgisiz olurken Türkiye, yardım elini uzatmaktan hiç bir zaman kaçınmadı.

Somali, 2011 senesinde büyük bir açlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Yağışların gecikmesi sebebiyle meydana gelen kıtlık ülkenin tüm bölgelerinde insani dramların yaşanmasına sebep oldu. 

Somali'de kıtlık sebebiyle, Arap ve diğer dünya ülkeleri derin sessizliğinde 260 binden çok insan yaşamını yitirdi.

Somali'nin bu trajedisi karşısında küresel ilgisizlik yaşanırken Türkiye, havadan bir "hayır köprüsü" inşa etti. 

Türkiye'nin bu iyilik girişimi, milyonlarca insanın ölümden kurtulmasına katkı sağladı.

Özellikle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Somali'ye yaptığı ziyaretten sonra yardımlar daha da arttı. 

Somalililer bundan dolayı 2011'i "Türk iyilik senesi" olarak isimlendirdi.

TÜRKİYE'NİN İNSANİ GİRİŞİMİ MİLYONLARCA SOMALİLİYİ AÇLIĞIN EŞİĞİNDEN KURTARDI

Somali halkı Türkiye'nin yardımlarını şükranla anıyor. Bu dönemde devreye Türkiye'nin girdiğini hatırlatan Tahir, "Türkiye'nin insani girişimi milyonlarca Somaliliyi açlığın eşiğinden kurtardı. 

Somali halkı olarak Türkiye'nin desteğini her zaman yanlarında görmekten mutlu olduklarını belirten Tahir, "Türkiye, insani, ekonomik ve askeri krizleri aşmada, Somali halkı için bir emniyet supabı. Türkiye ve Somali arasındaki ilişkiler, İslami kardeşlik üzerine inşa edildi.

Tahir, Erdoğan'ın 2011'deki tarihi ziyaretinin uluslararası toplumun dikkatinin Somali'ye çevrilmesine yardımcı olduğunu söyleyerek, "Bu ziyaret, Somali tarihinde her zaman önemli bir yere sahip olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'ye 3 ziyaret yaptı. Son 20 senede Türkiye'den başbakan düzeyindeki ilk ziyareti 2011'de yapan Erdoğan, 2015'te ikinci, 2016'da da üçüncü Somali ziyaretini yaptı.

Hasan Şurya Efrah ise Somali'de faaliyet gösteren Türk insani yardım heyetlerinin, diğer ülkelerin tümünden çok olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yardımlarıyla Somali'deki insani krizin iyileşmeye başladığını söyleyen Efrah, Türk heyetlerinin, kuraklıktan kaçan sığınmacılara günlük yemek dağıtımı yapabilmek için çadırlar kuruluyordu. 

Efrah, Türkiye'nin rolünün insani yardım dağıtmakla sınırlı kalmadığına, başka projeleri de hayata geçirildi, "Türkiye, Somali'de Afrika Boynuzu'nun cerrahi işlemlerin de yapıldığı en modern hastanelerini açtı. Daha evvel ameliyat olmak için insanlar yurt dışına gitmek zorunda oluyordu.

ÜLKEDEKİ EKONOMİK DURUM

Said, şunları söyledi: "Türk şirketlerinin uluslararası Mogadişu Havalimanı ve limanını genişletmesi, çok sayıda Somalilinin istihdamına katkı sağladı. Ülkede işsizlik oranı yüzde 75'ten çok.

Bunun yanı sıra Türk Albayrak Şirketi'nin (Albayrak Grubu) Mogadişu Limanı'nda kullandığı teknikler, Somalili tüccarlar açısından ticari pazarların çeşitlenmesini ve onların Türk pazarına yönelmesini sağladı. Önceden tüccarlar sadece Çin pazarına ve Abu Dabi Limanı'na yöneliyordu.

ÜLKEDEKİ ASKERİ DURUM

Türkiye'nin 30 Eylül 2017 senesinde açtığı, Türk Askeri Eğitim Merkezi de on senelerden beri kabile gruplaşması ve çatışmalarına sahne olan ülkede, ordunun tekrardan yapılandırılması için Somali'ye bir umut ışığı niteliğinde görülüyor.

Türkiye'nin askeri eğitim merkeziyle ilgili ise Urabi, "(Eğitim merkezinin) İnşası, Somali ordusunun eğitilmesine ve ülkeyi terör tehdidinden kurtarmak için savaş yeteneklerinin geliştirilmesine izin verecek.

Ebubekir Ahmed de Sudan ordusunun onlarca senelerden beri askeri desteğe ihtiyacı olduğunu, bazı ülkeler askeri birlikleri birkaç ay eğitmekle yetinip başka hiçbir askeri teçhizat vermezken Türkiye'nin bu merkezi inşa etme girişiminde oldu.

Ahmed, "Bu askeri merkez, Somali ordusunun Afrika Boynuzu'ndaki rolünü tekrar yerine getirmesine ve teröristleri Somali'nin tüm bölgelerinden kovmasına olanak tanıyacaktır.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Dünya Devi Ataşehir'de Karargah Kurdu...
  • z 8 bacaklı keçi görenleri şaşkına çeviriyor!
  • z DOLUNAY ( AY TUTULMASI)
  • z 529 mazlumu kurtarmak bizim elimizde.
  • z "Tecavüze Uğradım"
  • z Edepsizlikten taş kesilen halk