--A+

Türkiye'ye geliyorlar sayısı 2 milyonu bulur

Hama ve İdlib'e yönelik yoğun bombardıman yüz binlerce Suriyeliyi yollara düştü. Esed ve Rus uçaklarının bölgedeki saldırılar devam ederse Türkiye'ye doğru 2 milyonluk bir göç dalgası daha kapıda olduğu söyleniyor.

ss

Hama kırsalında Rusya destekli hava saldırıları devam eden Suriye rejimi, 10 gün içinde 100’den çok yerleşim birimini ele geçirdi. 

Bir taraftan hava saldırılarından kurtulmak diğer taraf ise rejimin ele geçirdiği köylerden kaçan 300 bin Suriyeli, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib bölgesine yöneldi. Soğuyan hava ve devam eden bombardımanlar sebebiyle şartlar her geçen gün daha çok ağırlaşıyor. 

İdlib Yerel Meclisi, mevcut durumun devam etmesi durumunda 2 milyondan çok sivilin Türkiye sınırına sığınmaktan başka çaresinin kalmayacağı uyarısı yapıyor.

OKUL CAMİ HASTANELER

Yeni Şafak'tan Yılmaz Bilgen'in haberine göre; Olağanüstü şiddetlenen rejim bombardımanı sebebiyle sınıra giden yollarda izdiham yaşanıyor. Daha iç bölgelerden Maaret el-Mısriyn ile sınır kasabası Sermede arasındaki 22 kilometrelik yol, mülteci izdihamı ve rejim uçaklarının tacizlerinden ötürü araçla 4 saatte alınabiliyor. 7 senelik katliam serisini devam ettiren Rusya ve İran destekli Esed rejiminin 10 günlük katliam bilançosu ise 170 sivilin öldürülmesi oldu. 

Suriye’nin birçok bölgesinde ABD, Rusya, Esed ve İran destekli Şii milisler tarafından yapılan geçmiş katliamlarda olduğu gibi gibi Hama kırsalı ve İdlib’de de vurulan yerler arasında birçok hastane, okul, cami, pazaryerleri bulunuyor. Morek, Han Şeyhun, Serakıp, Resmel Abiyd, Cebriyye bölgelerinde 3 hastane, 2 cami ve 1 pazaryeri son saldırıların hedefi oldu.

100 BİN SİVİL AÇIKTA

Türkiye sınırına akın yapan 100 bin kişi 3 gündür açıkta. Suriye Yardım Koordine Birimi Derneği Başkanı Muhammed Hasno, yardım kuruluşlarının sivillere çadır yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiğini fakat sınırda kamp alanı kalmadığını söyledi.

Yerlerinden ayrılamayan mağdurların ise başta gıda ve tıbbi ihtiyaçlar olmak üzere büyük sorunlarla baş etmeye çalıştığını kaydeden Hasno, İnsanlar çarşı pazara çıkamıyor. Okullar kapalı. Yerleşim birimleri yanında lojistik yolları da devamlı bombalanıyor.

BEBEKLERE BOMBA

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin başkent Şam’da ablukada tuttuğu Doğu Guta’ya saldırıları devam ediyor. Rejime ait Rus yapımı savaş uçakları, gerginliği azaltma bölgeleri içinde yer alan Doğu Guta’nın Arbin ve Harasta beldelerine hava saldırısı yaptı.

Saldırıda 26 sivil yaşamını yitirdiği. Son bombardımanda ölenlerden biri henüz iki yaşındaki bir bebek. ‘Emir’ adını verdiği çocuğunun cansız bedenini teslim alan acılı anne Heba Emuri, yere yığıldı, ağıtlar yaktı. Gerçek bir trajedinin yaşandığı bölgede bombalarla ölenlerin dışında günde 4 çocuk  açlıktan yaşamını yitiriyor.

Sadece son 1 senede 670 kişi gıdasızlıktan felç oldu, 2 bin 400 Suriyeli de tıbbi yetersizliklerden ötürü gözünü ya da ayağını kaybetti. Son 12 günde yaşamını yitiren sivil sayısı 147 oldu.

RUSYA VE İRAN ELÇİLERİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Esed rejiminin İdlib’e yaptığı saldırıları tırmandırması üzerine, Türkiye devreye girdi. Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri Bakanlığına çağrılarak saldırılardan duyulan rahatsızlık dile getirildi. 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Astana’da rejimin garantörlüğünü üstlenen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherian Fard’a Türkiye’nin bu konudaki tepkisi ile rahatsızlığı güçlü ifadelerle dile getirildi.

YAĞMUR YAĞMASIN

Yeni Şafak’a konuşan insani yardım görevlisi Muhammed Hasno, insanların dalga dalga tehlikeli bölgeden kaçarak sınıra yöneldiğini ve bölgede herkesin durumun daha fazla ağırlaşmaması için yağmur yağmasın duası yapılıyor.

Hava saldırılarına maruz kalan bölgelerden sadece biri olan Temenna bölgesinden yüzde 60 oranında sivilin evlerini terke mecbur kaldığını ve sınıra geldiğini belirten Hasno, “Harem, Sermede, Dar’et Izze, Eriha, Cebel Saman, Cisr’eş Şuğur ve Sıkılbiyye gibi sınıra sıfır noktalara 300 binden daha çok sivil geldi. Bu sivillerin sadece yüzde 16’sı sistemli yerleştirmeye tabi tutuldu. Fakat halkımızın yüzde 84’ü malesef rastgele yerlerde barınmaya çalışıyor.

Kaynaklar/ yenişafak internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Beratcan”ın Katili Tanıdık Çıktı
  • z ÖSYM”den YGS Açıklaması: "Müsterih Olun"
  • z Ataşehir CHP Meclis üyeleri ön Seçim sonuçları..
  • z YGS'de Yanlış Soru Skandalı Büyüyor
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z Kayıp Beratcan'ın Cesedi Bulundu