Kelebek ETKİSİ

kelebeketkisine@gmail.com

“HEY GİDİ ESKİ KOMŞULUKLAR”

18-11-2015

Merhaba Kıymetli Okurlar, “MERHABA!”

Bugün, şu eski komşulukları ve günümüzdeki komşulukları kaleme almak istedim.

Herkesin bildiği üzere, ailemizden sonra en yakın sosyal çevremizi komşularımız oluşturur. İyi veya kötü günlerimizde şartlar bize en yakın çevre ile temas halinde bulunmayı gerektirir.

Peki nedir, komşu ve komşuluk?

Komşu, birbirine bitişik veya yakın yerlerde yaşayanlardır. Komşuluk ise komşu olmanın doğurduğu birtakım hak ve sorumlulukların yanı sıra bu hak ve sorumlulukların sağlandığı iletişim ve ilişkiler bütünüdür.

Komşumuz bazen aynı iş yerinde birlikte çalıştığımız karşı masamızdaki bir veya birkaç iş arkadaşımız, bazen mahallemizdeki yılların esnafı Mehmet efendi, bazen ise bize her sabah sıcak bir günaydınla “Merhaba” diyen otobüs durağının köşe başındaki simitçi Ahmet amca, bazen aynı dolmuşta seyahat ettiğimiz memur Ayşe hanım, bazen site otoparkındaki avukat Cengiz bey, bazen de Rezidans asansöründe karşılaştığımız Selçuk bey, vs.  Sonuçta, yaşamın her anında komşularımız olduğu gibi komşuluk ilişkilerimiz de iyi veya kötü süre gelmektedir.

”‹Bir komşumun merhum dedesi ona, yeni evlendiği dönemde şu öğütleri vermiş: "Ey oğul, komşun hastalanırsa mutlaka ziyaretine git, vefat ederse cenazesini kaldır, cenaze evine aş-ekmek götür. Senden borç isterse borç ver. Darda kalırsa yardım et. Başına bir felâket gelirse teselli et. Evinin damını onunkinden yüksek tutma ki, onun rüzgârını kesmeyesin. Ya senin ne pişirdiğini bilmesin, ya da pişirdiğinden ona da ver."

Günümüzde ise hızlı şehirleşmenin ve değişen iş hayatının komşuluk ilişkilerini maalesef olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Aynı apartmanda yaşadıkları halde yardımlaşma ve dayanışma bir tarafa dursun, hatta bir selam dahi vermeyen, gözünü gözünden kaçıran, tanışmayan ve konuşmayan insanlar ne yazıktır ki; hızla çoğalmaktadır.

“Hey Gidi Eski Komşuluklar” dememek için Haydi, sen de komşuna “MERHABA” de…

 

Sevgilerimle,

Kelebek ETKİSİ