Kelebek ETKİSİ

kelebeketkisine@gmail.com

“Öğrendiklerimizi UNUTABİLİRİZ, Fakat”¦.”

23-11-2015

Daha dün gibi. Hepimiz birer çocuktuk. Her birimizin dilinde neşeli ve heyecan dolu, o şarkı kıvamındaki şiir vardı:

“Daha dün annemizin, kollarında yaşarken

 Çiçekli bahçemizin, yollarında koşarken

 Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk

 Sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz

 Okul bizim yuvamız, tertemiz tutmalıyız

 Öğretmenler annemiz, onları çok severiz”‹”

İnsanoğlu dünyaya gözlerini ilk açtığı andan itibaren öğrenme süreci başlar. Bu süreçte insanoğlunun ilk öğretmeni anne ve babasıdır. Tabi ki; anneanneleri, babaanneleri ve dedeleri de unutmamak lazım! Belirli bir olgunluğa eriştiğinde okul dönemi başlar ve hayatına büyük anlamda yön veren ve ufkunu açan öğretmeni ile tanışır. Artık model aldığı anne ve babasının yerini farkında olmadan öğretmeni almaya başlar. İşte tam da bu süreçte insanoğlu öğrendiklerini, model aldığı kahramanlarına göre şekillendirip kendilerine de bir hayat felsefesi oluştururlar.

İşte her birimizin sahip olduğu birbirinden farklı ve zengin hayat felsefelerimizin oluşumunda bizleri adeta birer hamur misali yoğurup şekillendiren, bizleri topluma yararlı birer birey olarak yetiştiren, o cefakar, emektar, vefalı, gözleri ışıl ışıl, sevgi ve saygı dolu, gurur kaynağımız, kimimize anne, kimimize baba olan, aslında her şeyimiz olan öğretmenlerimiz, geleceğimizin birer mimarları, ülkenin geleceğindeki yapı taşlarıdır.

Her bir birey, yaşam boyu bir taraftan sayısız bilgi ve tecrübeler edinirken, bir taraftan da bu hızlı değişim ve gelişim sürecinde öğrendiklerinin bir kısmını unutur. Bu hızlı değişimin içinde her bir bireyin öğrendikleri ve unuttukları belki farklıdır, ama hepsinin değişmeyen tek bir ortak yönü vardır;

Geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusu, toplumun en fedakar ve saygıdeğer unsuru olan, Asla Unutmadıkları Öğretmenleri….

Sizleri Asla Unutmadık, Unutmayız! O mübarek ellerinizden milyonlarca kez öpülesi Öğretmenlerimiz!

“24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun!”

“Öğretmenim, canım benim, canım benim,

 Seni ben, pek çok, pek çok severim.

 Sen bir ana, sen bir baba,

 Her şey oldun, artık bana

 Okut, öğret ve nihayet,

 Yurda yararlı insan et.”

Öğrendiklerimizi unutabiliriz, fakat ÖĞRETMENLERİMİZİ ASLA!..

 

Sevgilerimle,

Kelebek ETKİSİ