Kelebek ETKİSİ

kelebeketkisine@gmail.com

Yaşamınızdaki SİHİRLİ “8” EYLEM

02-12-2015

Sevgili Dostlar,

Önceki yazımda da bahsettiğim üzere; her bir bireyin yaratmış olduğu “Kelebek Etkisi” kendi yaşamını ve etkileşim halindeki çevresini bilinçli ya da bilinçsizce, ya cennet bahçesine ya da cehenneme çevirmektedir.

Pedagojinin kurucularından olan ünlü pedagog PESTALOZZI der ki: “Çocuklar, iyi, temiz ve günahsız olarak doğarlar, fakat onları kötü ve günahkar yapan çevre ve toplumdur.” 

                                                                 

Dolayısıyla sağlıklı ve mutlu bir toplum ancak sağlıklı ve mutlu bireylerin oluşturulmasıyla mümkündür. Öyle ise; sağlıklı ve mutlu bireyleri oluşturabilmek ve bireyler arası iletişimleri daha sağlıklı bir seviyeye yükseltebilmek adına insanların sorumlu olduğu bir takım eylemler vardır ki; “Kelebek Etkisi” yaratır. Bu eylemleri çoğu zaman ya farkında olarak ya da farkında olmadan gerçekleştiriyoruz, hatta çoğu zaman da o anın gidişatına kapılıp bu eylemleri gerçekleştirmeyi dahi unutuyoruz.

 

Peki nedir, Kelebek Etkisi yaratan bu Sihirli SEKİZ Eylem?

İşte, hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren çok basit, ama Sihirli SEKİZ Eylem

                                

1->DİNLEMEK:  Karşınızdakini gerçekten ama gerçekten dinleyin. Kesmeden, hayal kurmadan, vereceğiniz cevabı düşünmeden. Can kulağıyla ve karşınızdakinin gözlerine bakarak dinleyin.

2->SEVGİ: Kucaklamalar, sarılmalar, öpücükler, sırt sıvazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler, ailenize, arkadaşlarınıza ve dostlarınıza olan sevginizi daha açık göstermenizi sağlayacaktır.

3->KAHKAHA:  Fıkra anlatın, neşeli hikayeler, başınızdan geçen komik olayları paylaşın. Bu armağanınız "Seninle birlikte gülmeyi seviyorum" anlamına gelir.

4->YAZILI BİR NOT: Basit bir "Yardımın için teşekkürler" notu, ya da belki bir şiir...  Kısa, elle yazılmış kişiye özel bir not bazen ömür boyu hatırlanır.

5->İLTİFAT: Basit, içtenlikle söylenen bir söz "Bu renk sana ne çok yakışmış", "Harika bir iş çıkardın", "Yemek nefis olmuş", "Çok yardımın dokundu", "Fikirlerin çok güzeldi" gibi kısa cümleler karşınızdakinin içini aydınlatır, güven verir.

6->İYİLİK: Her gün, alışılmış davranışlarınızın dışına çıkıp sevdiğiniz kişiye, arkadaşınıza, dostunuza duruma uygun hoş, nazik bir sürpriz yapın.

7->YALNIZLIK: Bazen insanların tek istediği yalnız kalmaktır. Bu özel anlara duyarlı olun ve ihtiyacı olana yalnız kalma armağanını verin.

8->NEŞELİ BİR YAPI: Birine tatlı bir söz söylemek gibisi yoktur. Selam vermek, teşekkür etmek veya özür dilemek, o kadar zor olmamalı, dimi?

 

İşte, bu Sihirli Sekiz Eylemi yaşamınızda hayata geçirmek adına en azından bir kez deneyimlediğinizde, olumlu yöndeki “Kelebek Etkisi”ne girdiğinizi siz de farkedeceksiniz!

                                                                                  

Kanatlarındaki renkli, olağan üstü sanatı büyük bir hayranlıkla seyrettiğimiz kelebeklerin, o muhteşem güzelliği gibi, sizin hayatınızın da muhteşem olmasını diliyorum.

“Kelebek Etkisi”ndeki başka bir yazımda buluşmak üzere….

Sevgilerimle,

Kelebek ETKİSİ

 

 

.