ORHAN ARSLAN

orhanarslanmatoglu@hotmail.com

AVRUPA  KUPASI  MAÇLARI   YABANCI   TOPÇU  KARARI

08-11-2019

AVRUPA  KUPASI  MAÇLARI   YABANCI   TOPÇU  KARARI
Benim fikrime göre; yabancı topçu kararı gözden geçirilmelidir.
Bu hafta  da; ligde yine sürpriz sonuçlar alındı. Her hafta olduğu gibi, sürpriz sonuçlar alınmaya devam edilecek. Bunun altında yabancı oyuncu oynatılmasının nedeni çok fazladır.

Federasyonun fazla yabancı oynatma kararını gözden geçirmesini biraz doğru buluyorum, Biraz doğru bulmuyorum. Sahada oynayan yabancı sıralamasına sınır getirilebilir. Örneğin sahada 7, yabancıdan fazlası oynatılamaz denilsin. Böylece 11 tane yabancı ile oynama ortamı ortadan kalkar. Bir nevi çözüm olur.

Ancak eğer sahada oynayan yabancı sayısı 5´e düşürülürse; O zaman ligdeki bu rekabet ortamı ortadan kalkar. Büyük takımlar dediğimiz kulüpler yerli topçuların iyi diyebileceklerimizi kendi bünyesinde toplarlar. Anadolu takımlarının elinde  yeteri kadar yetenekli  yerli topçu kalmaz. Mücadele ortamı ortadan kalkar.  Yerli topçulara gereğinden fazla paralar verilir. Kimileri de; gittikleri yeni takımlarında formaya hasret kalarak; futbol hayatına nokta koyarlar. Anadolu takımları ise; yetenekli yerli topçulara hasret kalırlar. İşte, bu açığı Anadolu takımları, yabancı topçularla kapatıyorlar. Bugünkü kora-kor mücadeleler bu ortamla, bu şartlarla ortaya çıkıyor.

Bugün lig zirvesinin sıralamasında; Anadolu takımlarının peş peşe sıralanmasının altında yatan gerçek; yabancı kailteli topçuların sahada olmasıdır. Bu imkânı ellerinden alırsanız; bundan yıllar öncesinde olduğu gibi; lig büyük takımlar denen takımların liderlik  mücadelesine döner ve ortada futbol zevki ve keyfi kalmaz. Yabancı topçu transferine bazı kurallar getirilebilir. Kalitenin yükseltilmesi için.

Eğer yabancı topçu alımı çok aza düşürülürse; Zevkli, çekişmeli, göze hoş gelen mücadeleli maçlara hasret kalırız.

Böyle bir sınırlama, büyük denilen takımların işine gelir. Anadolu takımları ise; bir nevi kendileri arasında, orta sıralarda yahut düşme potasında mücadele etmeye devam ederler. Ligin tadı-tuzu kalmaz.

Evet, yabancı kuralı gözden geçirilsin Yabancı sınırlaması ancak, sahada yapılsın. Örneğin 7, futbolcudan başka yabancı topçu oynatılmasın. Takımda ne kadar yabancı olduğunun önemi yoktur. O, takımın parasal gücü ile orantılıdır. İster 7 tane alır, ister 17  tane alır. Kendilerinin bileceği iştir.
Bir de işin başka bir yönü var. Bu yabancı topçu yahut çalıştırıcılarla yapılan anlaşmalara, neden başarı indeksli maddeler ilave edilmez anlamış değilim. Adamlar yan gel yat, parolası ile; paraları cebe koyuyorlar. 
GELDİKLERİ TAKIMLARDA GÖSTERDİKLERİ PERFORMANSIN, YARISINI BURADA GÖSTEREMİYORLAR. O, ZAMAN, BAŞARI İNDEKSLİ SÖZLEŞMELER YAPINIZ...
Kısacası milyon dolarlar çöpe... Falcao, nerelerde?
AVRUPA   KUPALARINDA   PERİŞAN   OLDUK
Futbolumuzdaki aksaklıklar ve sorumsuzluklarda gelinen son nokta. Kupa maçlarındaki perişanlık. Takımlar borç batağında...
GS, ŞANINA YAKIŞMAYAN BİR SONUÇ ALDI. Topçular, gayet duyarsız ve nerede ise; ligde gösterdikleri mücadele azminden çok uzakta idiler. Luyindama, yenilen gollerde sanki rakip topçuya refakat eder pozisyonda idi. 
Yabancı hakemler, Ligde bizim hakemlerin gösterdiği anlayışı; göstermiyorlar. Bunun örnekleri çok fazla, Ligde başarılı olarak kabul ettiğimiz kimi topçular; Avrupa maçlarında kızarıyorlar. Demek ki; arızalı durumlar var.
Başak Şehirin kazanması önemli oldu. Ülke puanı söz konusu...
BJK, Trabzon Spor, işi zora soktu...
Takım yönetiminin profesyonel bir iş olduğunu ne zaman anlayacağız?

DIGER YAZILAR