Erkan Gündüz

erkn.gndz@hotmail.com

İNSAN OLMAK ZOR ZANAAT...

23-06-2016

İnsan olmak zor zanaat arkadaş! 

Öyle bir okulu falanda yok. Bırak bir okulu olmayı, ders olarak bile işlenmiyor. Bir meslek edinme kursuna gideyim desen, malesef o bölüm oralarda da yok. Doğumla kazanılan bir hak bu. 

İnsan olmak zor zanaat arkadaş...

Aslında insan kalmak, kalabilmektir zor olan. Hele bir takım duygularını yitirdiysen, çoktan geçmiş olsun. Değil insanlık, bir canlı olduğun gerçeğini bile tartışabiliriz. Şu mübarek günlerde biraz nabız yoklamak istedim. Acaba saygı denilen müessese ne kadar işliyordu. İstisnaları saymazsak sonuç vahim. İçimizdeki saygı trenini çoktan kaçırmışız. Halbuki tüm düşünceler, fikirler ve inançlar saygı ile harmanlanıyorsa gerçeklik kazanır. Yoksa suyun üstündeki köpük gibi, bir üflemede dağılır gider. 

Hür vicdanlarla alınan kararlar sorgulanamaz. Kimse kimsenin dinine, inancına laf edemez. Böyle bir hakkı kendisinde bulan bir kişinin akıl melekeleri evrenin devasa boşluğunda koybolmuştur. Dinini yaşam biçimi haline getiren ve vecibelerini aksatmamak için uğraşan bir kişinin dinini veya kişiliğini aşağalamak, yok saymak, o şahsı ya da topluluğu gericilik ile suçlamak, büyük bir sahnede temsil edilen komedyanın bir bölümü olmaktan öteye geçemez. 

Beri tarafa gelecek olursak, namaz kılmayanları hayvan olarak niteleyen, oruç tutmayanlara (ki bunun sebebini bilmek imkansız) dayak atacak kadar ileri giden insanımsı varlıklara ne denir bunu kestirmek güç. Halbuki inandıkları din ve bu dinin o yüce peygamberinin isimleri  her daim 'hoşgörü'  ile anılmaktadır. Bu insanımsı varlıklar ne yaparlarsa yapsınlar asla ama asla bu dine leke süremeyeceklerdir. 

Eğer dayak yemekten korkmasaydım bu insanımsı varlıklara bir kaç çift laf söylerdim. Derdim ki; yalan söylemek, iftira atmak, haset etmek, kin duymak, merhametsiz olmak, arkadan konuşmak, kötülük yapmak, laf taşımak, gıybet etmek, hak yemek, güçsüze el kaldırmak... Bunlar orucu bozmaz lakin insanlığı bozar. İbadet ise insanlara farzdır; anlatabiliyor muyum?

Fakat hiç birini söylemem, korkuyorum....