Placeholder image

Mustafa ENGİN

enginmustafa58@hotmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

İnsan ve insana yatırım


Ülkemizde gündem çok yoğun, hatta öylesine yoğun ki bir gün içerisinde , baska ülkelerin  çok önemli gördüğü ve 15 - 20 yılda çözmeye çalıştığı konuları biz birkac günde konuşup tartışıp kalıcı olmayan pansuman tedbirlerle çözmüş  gibi yaparak halının altina süpürüyoruz. 


  Tüm bu sorunların nedeni hayatın merkezinde olan olması gereken İNSAN dediğimiz dünyadaki tüm varlıkların ona hizmet için yaratıldığına  inandığımız , ALLAH’ın imtihan ettigi ve muhatap kıldığı en şerefli mahlukat olan insan faktörünün nesnelestirilmesinden kaynaklanan yakıcı  bir sorundan kaynaklanmaktadir. 


 Geçmişimizin ve tarihimizin bize öğrettiği insanı  yaşat ki devlet yaşasın prensibindeki her şeyin  , en değerli varlığın insan olduğu , hayattaki her seyin bu insan dedigimiz değere  göre şekillenmesi gerektiği dedigimiz varligin gereginden fazla ihmal edilmesi , insana yapilmasi gereken maddi ve manevi hiç bir yatırımın yapılmaması , günümüzdeki tüm sorunları ve problemleri karşımıza  çıkarmış, artık hic bir çözüm üretmez  bir noktaya getirmiştir. 


 Burada özellikle şunu belirtmek gerekir. Bu sadece bir girizgah olup bu denli uzun olması bile konunun ne kadar önemli ne kadar ağır bir mesuliyet gerektirdiğini buradan anlayabiliriz. 


Şunu biliyoruz ki insana yatırım yapılırsa yeryüzünde ALLAH ‘ın bir halifesi mertebesinde olacak derece de faydalı ve kıymetli , şayet yatırım  yapılmaz  ve terbiye edilmezse hırsız , cani , tecavüzcü , her yönüyle problem teşkil eden bir varlık pozisyonunda düşme potansiyeli olan tehlikeli bir yaratık olur. 


 Bugün uğraştığımız ve çözümlemekte  zorlandığımız , ülkemize, devletimize ve milletimize çok büyük bedel ödeten sorunlar yumağının temelinde sadece ve sadece  insana yeteri derecede yatırım yapılmamasıdır.