Placeholder image

Ufuk BULUT

ufukbulut34@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

Barış..

Barış ateşi yeniden bulmaktır. Barışa yer açmak değil, her tarafımızı barış ve kardeşlik gerçeğiyle süslemek gibi. İnsanların kanına değil. İnsanlığın soyuna girmek gibi. *** Şimdi, insanları silahla baş göz eden sistemin, demokratik sistemle yer değiştirmesinin mevsimindeyiz. Bütün halkları kucağına sığdıran toprakların barış ikliminde. Meselenin siyaset tarafına bakmıyorum. Silahların gölgesinden ağaçlarına gölgesine uzanacak zamana bakıyorum. *** Yıllarca yazdık. "Ahmed Arif'in prangalar eskittiği hasret, hepimizin hasretiydi.

Zulamızdaki resimler, birbirimizden saklamadığımız resimlerdi. Güneşi aydınlığımızla boyarken, yüreklerimizin kapılara dayanmasının tek sebebi sevgiydi. Memleket sevgisi." *** Kaç kez haykırdık. "Kürt böreğimiz vardı, hepimizde gizli kalmış Kürt inadı! Soframızdaki ekmeği misafirimiz yesin diye, birbirimizi yerdik. Kürdili hicaz şarkılarımız vardı, efkarımıza efkar katardık. Kekik kokulu baharları aynı anda hissederken, kayıpları arayan otobüs yolcularıydık.

Allah'ın suyunu bizlere parayla satanlara karşı direnirken, aynı toprağın çocuklarıydık. Nimetlerin yoksulu, zahmetlerin zengini. Birbirine bakan resimlerimiz var. Kardeş olmuş isimlerimiz." *** Kötü bir zaman diliminden geçtik. Bu ülkenin anneleri savaş istemiyor. Omuzlarda tabut görmek istemediğimiz zamanlara uzanmak istiyoruz. Şehitlerden medet umarak siyaset yapmanın da sonu gelmeli. Barıştan korkmanın lüzumu yok. Uzlaşmasız toplumlar birbirini tüketir. *** Demokrasi; kestiği ekmeğin dilimlerini eşit dağıtmanın resmidir.

Eğer ruhumuzda gerçek bir barışı hissedebiliyorsak. Dildeki silahları da susturmaktan yanayım. Barış sadece silahsızlık değildir çünkü. *** Gökyüzü mavi kalsın. Çocuklarımız canlı kalsın. Siyasetin silahsız olanı da çocuklarımıza miras kalsın. *** Yaşar Kemal Yaşar Kemal'i kaybettik. Ruhumuzun Nobel Ödülü'nü defalarca kazanan adam. Dönemin zorluklarına başını koyan yürekli adam. Bizi satırların içinde sinemaya götüren sihirli adam. Bizim Ernest Hemingway'imiz. "İnce Memed" Türk edebiyat tarihinin en karakterli yapıtıydı. Kitapların "Elmas"ı. Züppelerin kitaplarına özen gösterenler, siyasi projelerin biçare kalemlerine ödül verenler, Yaşar Kemal'e olan borçlarını mahşerde bile ödeyemezler.

Mekanı cennet olsun. Mutluluk Takvimi Organik besinleri tercih et. Gelinlik vitrinine bak. Merdivenden çıkarken ineceğini de düşün. Hayat hain bir bıçak Her an fırsat kolluyor Yalancı kahramanlar Sırtımızdan vuruyor Önce kara sevdalı Sonra bir harmandalı Hikayenin sonunda Tuhaf şeyler oluyor Kalbinde biri varmış Mutluluk koylarında Fiyakanız bol olsun Sana her rol yakışır Adet yerini buldu Kutla zaferini tebrikler Sırtından vuracağın Bir sevgilin daha oldu