Placeholder image

Ufuk BULUT

ufukbulut34@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

Bir Genç Neden PKK'lı Olur?

40 yaşındaki Biri Neden Olmaz?

   1984 ilk katliamından yaklaşık 32 yıl geçmiş..O gün doğan çocuklar şimdi 32 yaşında Ilk katliamda şehir edilenlerin 32 .ölüm yıldönümü...


     PKK Kürtçe adındaki gibi bir işçi hareketi değilde bir Kürt hareketi ise neden Kürt köylerini basıp bebeleri öldürdü? Kürtlere hizmet götüren öğretmenleri neden  kurşuna dizdi? Neden bölge halkına katkı sağlayan eğitim sağlık amaçlı binaları ve iş makinalarına zarar verdi?


PKK bir Kürt hareketiyse neden Marksist Leninist yöntemleri belirlemesine rağmen dindar Şafii Kürtleri ,onların çocuklarını ve annelerini araç olarak kullanıyor?

 PKK Türkiye'de ki Kürtler'in ezilmişlikleri ile ilgiliyse Irak kuzeyi ve Kuzey Suriye ile neden ilgileniyor ?

Bunun çıklaması herhalde 1980 İhtilali'nde Diyarbakır Cezaevi'nde yapılan işkenceler değildir. Öyle olsa ülkücülerin başına verilen, farklı görüşten subay ve askerler Mamak'ta onları insanlığından utandırmıştı ya da Kürtçe'den başka dil bilmeyen annesi ile konuşmasına izin verilmeyen Bahtiyar'da değildir..

Türkiye'nin en gelişmiş sanayi Bölgesi Antep köyleri 1986'da elektrikle tanıştı ama Edirne'nin tüm köy yolları da asfalt ve elektrikle 1970'li yıllarda tanışmıştı...O zaman yol ve elektrikte değil. 1990'larda Elazığ'da elektriği olmayan köyler vardı. Antep eli köylerinde su köy meydanından satıllarla taşınırdı.. 2002 seçimlerinde Balıkesir'de teröre destek olmamasına rağmen Dursunbey Köyü'nün de yolu yoktu. 

Teröre destek verilmemesine rağmen Karadeniz köylerinin hali içler acısıydı...O zaman dağa çıkılmasının sebebi elektrik yol su gibi medeni verilerin olmaması değil..Dağa çıkmanın sebebi insan haklarına karşı devletin olumsuz tutumu ya da medeniyet verilerini götürememesi de değil.

Kıyafet kanununa muhalefetten 1949'lı yıllarda şalvarla şehre inenleri Jandarma yakalar şalvarın ortasını kesermiş...


Yöre insanı Jandarma'dan belki de o yüzden çok korkar ama bu jandarma korkusu dağa çıkmayı tetiklese İç Anadolu'da şalvar giyen köylülerin de dağa çıkması gerekirdi...İlkelce kötü muamele sadece o yıllarda Kürtlere değil kıyafeti ve düşüncesi ile sisteme muhalif olan her vatandaşa vardı. O zaman sosyal durum da dağa çıkmanın sebebi değil.


Anadolu'nun birçok köyünde sabah kahvaltısını çaya bandırarak kahvaltı yapan köylüler var..Ya da tüm yıllık geliri 1000 /1500 TL yi geçmeyen köylüler var ama hiçbirisi dağa çıkmıyor. Kendileri dağda ve insani şartlardan uzak bir şekilde yaşıyor olsa bile devlete karşı silah kullanmayı hiç düşünmediler. Yani Doğu'da yaşayan vatandaşlarımızdan daha iyi yaşam koşulları var diyemeyiz...Karadeniz'de Ordu'da 10 dönüm Fındık bahçesi iki ton rekolte ile 10 nüfus geçinen aileler var.


Terör örgütünün yarattığı korku yapılan araştırmalar da korku kaçırma gibi sebepler terör örgütüne katılımda %17 yani %83 gibi devasa bir oran gönüllülük esasına dayanıyor

Neden??


Terör örgütü 32 yıl evvel canice sivil, asker, bebek, yetişkin demeden baskınlarla  insanları katlettiler...Askeri ve stratejik davranış yeteneği kazandıkça karakol ve askeri sahalara baskın düzenlediler...Şimdi elde ettikleri yeni silah ve metodlarla bombalı düzenlemeler ve tuzaklamalarla  suikast ve sabotajla bombalı eylemler de bulunuyorlar...