Placeholder image

Ufuk BULUT

ufukbulut34@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu Birinciliği beyaza verdiler

 Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu Birinciliği beyaza verdiler

”Beyazı’da en iyi güvercin temsil ediyor” 

                  Türkçe ’de güzel bir karşılığı var beyazın: Ak. Bununla yetinmemişiz, Arapçadaki “süt” anlamına gelen “beyaz” girmiş dilimize; bu da yetmemiş “sütbeyaz” demişiz bembeyaz yerine. Siyah ile kara sözcüklerinde de benzer durum var.

Bana hep kara siyahtan daha koyu gelmiştir. Karanlığın rengi karadır, siyah değil; kuzgun karadır, kömür kara. Ya umut ne renktir, sevgi ne renk? Beyaz mı, ak mı? Ne dersiniz?   Beyaz saflığı, masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinlerin değişmez giysisidir. Bekâretin göstergesidir. Temizliktir beyaz,

doktorlar, hemşireler beyaz giysi dışında düşünülmezler. Kızım banyodan çıktıktan sonra daha bir akça pakça olur. Politikacılar temizlik, dürüstlük, istikrar çağrıştırdığı için beyazı sıkça kullanırlar giysilerinde; ad olarak alırlar kendilerine. Gerçi politikacılar önce bu güzel rengi kirletmekle başladılar işe.   Ruhsallığı temsil eder. Rahibelerin giysilerinde, rüyalara giren dedenin sakalında kendini gösterir. Rahibelerde siyahla beyazın yan yana olmasının altında ne yatıyor acaba? Şeytanla melek bu kadar mı yan yanalar.  

Beyaz tüm ışığı yansıtır. Bundan dolayı değil midir bahriyelilerin bembeyaz giysileri. Serinlik, ferahlık verir, içimizi rahatlatır. Yeni başlangıçların simgesidir beyaz. Tüm renkleri kendinde toplayıp, geleceğe umutla kucak açarak… Prensesin beklediği prensin atı hep beyazdır; kötü kalpli şövalyeninkiyse siyah Beyaz bütün renklerin gücünü ve anlamını da taşır içinde. Deneyimsizliği anlatır….  

Beyaz kuğuya ve güvercine yaraşır…    Kuğunun beyaz rengi eski Türklerde temizlik, saflık, iyilik sembolüdür. Mitolojide kuğu aslında kutsal bir kızdır. Kız, kuğunun beyaz tülünü üzerine giyince kuğu olur, çıkarınca kıza dönerdi. Eski Türk şiirlerinde “kuğu kırtışı” olarak geçen deyim, mitolojideki “kuğu tülü” ile ilgili olsa gerekir. 

  Dünya sana Güneş çıktı, göğsünü yükseltti yine, Kuğunun benzi gibi, beyaz oldu tüm dünya! Kuğunun beyaz tüyünün başa giyilmesi yeterli değildir, gönlü de böyle temiz yapmak gerekir.  

Ufuk BULUT