Placeholder image

YAŞAR GELER

yasargeler@hotmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

30 Ağustos Zafer Bayramı

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa, vatandır.

     İşte böyle bir durumdan vatan yaratmış Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, her kademeden asker ve koşulsuz katılım sağlayan halk kitleleri.

     Mustafa Kemal 1915’te Çanakkale Savaşları sırasında askerlerine ne demişti bir hatırlayalım: Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir. 

İşte Çanakkale Zaferi de böyle kazanılmıştı.

     Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat yönettiği 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta sona eren ve yurdun düşmandan temizlenmesinin son süpürme harekâtı “BÜYÜK TAARRUZ/ BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ” ve 9 Eylül’de denize dökülmesiyle vatan olarak yaratıldı Anadolu.

     O kahraman asker Mustafa Kemal ki üstün yeteneği ve dahasıyla halkını bir araya getirmeyi başarmış, birçok iç ve dış düşmanlara karşı amansız bir mücadele vermiş ve bu mücadelelerin sonucunda da küllerinden yeniden bir vatan, yeniden bir ülke, yeniden bir Türkiye Cumhuriyeti yaratmıştır. 

     Her ne kadar günümüzde birçok kendini ve geçmişini bilmez insanın saldırılarına maruz kalsa da fikirlerinin ve maneviyatının her daim yaşayacağının teminatıdır bu vatanın insanları. 

 

     30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!