Placeholder image

Şengül YILMAZ

chp.sengul.yilmaz@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

Uzakdoğu sporları

 Bugünkü köşe yazım da bireysel sporlardan bahsetmek istiyorum . 

 Örneğin Kick boks sporu Günümüzün Türkiye’sinde ve Avrupa’da yaygın olup bir çok medyatik insanların üstdüzey yöneticilerin ve alım  gücü düşük olan  ailelerin çocuklarının yaptığı spor türüdür ve yaşam tarzıdır.

 Kick boks sporu  kız erkek ayrımı olmadan her yaşta yapılabilecek bir spordur . 

Sporun  en önemli özelliği  öfke kontrolüdür. Bu  sporunu yapan kişilerin içindeki  boşluğu karmaşayı , Kaos”u kum torbalarına ve ringe  taşıdığı  için içindeki bütün öfkeyi ve enerjiyi boşaltarak rahatlar,  zararsız ve kinsiz birer birey olur. 

 Kick boks sporunu yapan Sporcuların   oksijen alım  kapasitesi artar  güçlü , sağlıklı , kaslara sahip olurlar. 

 Kick boks sporunu  yapan bazı insanlar (Piskopat ruhlu olan)   Öfkesini karşı  tarafa yansıtabilir ,  Bu da Kick  bokssporunun verdiği cesaretten  değil  İçindeki öfke kontrolünü bastıramadığı içindir . O bu tarz kontrolsüz kişiler kick boks sporuna yapmasalar daha  çok mukaat işleyeceklerdir. Kick boks yaptıklarında ise içindeki öfkeyi %90 bastırabilirler . 

 Maalesef ki günümüzde gerek federasyon bazında gerekse kulüplere bazında çok ciddi başarıları elde edilmesine rağmen  kick boks sporu hak ettiği yere ulaşamamıştır . 

 Kick boks ve uzakdoğu sporları denince direk akla şiddet gelmemeli bilakis şiddet ve öfke kontrolünü dengeleyen bir spor olarak  anlatılmalıdır .

 Yeni yetişen nesillerimizin  bir çoğu başıboş uyuşturucu kullanan internetten şiddet  içerikli ve intihar sürükleyici oyunlar oynayarak yetişiyorlar . Bu  çocuklarımız  federasyon tarafından desteklenen Kick boks  sporuna veya yatkın oldukları spor branşlarına  yönlendirebilirsek  hem sporcu kimlikleri olur hem de içlerindeki öfkeyi kini  bastırırlar ve bu çocuklar mutlu birey birey olarak topluma kazandırılmış olurlar .

 Günümüzde spor denince sadece futbol aklınıza geliyor oysa ki futbola verilen destek bireysel sporlara verilmiş olsa çağımızın hastalığı olan internet bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığından kurtarma mücadeleleri oldukça başarılı olur ve gençlerimiz daha başarılı daha özgüvenli olarak yetişirler . 

O iyi eğitim almış ve spor çünkü niye olan gençler yetiştirmiş toplum var her zaman

Kalkınmış toplumlar iyi eğitimlerden ve spordan geçer . 

 Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim “.  Sözlü gençliğinizin ışığı olmalı 

Ve yine  Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmiştir. 

  

Şengül Yılmaz