Placeholder image

Melike ALTUNTAŞ

melikealtuntas25@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

Güçlü Bir İletişim İçin ..

 Sosyal Yaşantımızı inşa eden, içerisinde bulunduğumuz toplumda kabul görmemizi sağlayan en güçlü silahımız İletişim …

Her kapıyı açar evet ama doğru yollarla kurulmuş sağlıklı olanı, insan olarak ihtiyaçlarımıza baktığımızda insan olarak anlamak ve anlaşılmak istiyoruz .  Anlaşılmak ve dahil olmak istediğimiz her sosyal ortamda kabul ve onaylanma isteği ise insan psikolojisine dair birincil isteğimiz .  

 

Toplum içerisinde yaşayan herkes, kendisi farkında olsun veya olmasın  en temel kabul görme ve onay ihtiyacı hisseder. Sosyal psikolojiye dahil olan insan yaşamına dair  gerçekleştirdiği her duygu, her düşünce ve her davranış bireyin sahip olmak istediği onaylanma ihtiyacıyla doğru orantılıdır .

 

Dünya üzerinde ne kadar insan varsa, o kadar da iletişim şekli vardır  . Bu durum sağlıklı iletişim kurmayı bazen zorlaştırıp,  çatışmaya sebep olmaktadır.  Sağlıklı iletişim kurabilmek için, öncelikle bunu nasıl yapabileceğimizi bilmek gereklidir ancak bazen  bunu nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Nasıl davranırsak sağlıklı iletişimi başlatmış ve sürdürmüş oluruz ki? Dünyadaki insan sayısı kadar cevabı vardır  demek yamlış olmayacaktır.

 

Çift Terapisi adına çalıştığım tüm  çiftlerimle en sık çalıştığım konulardan biridir iletişim problemleri..

Anlaşılmak istiyoruz ama çoğu zaman nasıl iletişim kuracağımızı bilemiyor ve zorluk yaşıyoruz. 

Güçlü bir iletişim için temelde dikkat etmemiz gerekenleri şöyle sıralayabilmek mümkün.

 

Açık / Dürüst İletişim Kurun,

Partneriniz ile birlikte sevgi dilinizi bulun,

Geliştirici Çatışma Yollarınızı bulun,

Yukarıda yazdığım ilk  üç maddeyi  gerçekleştiremediğinizde ise profesyonel destek almaya çekinmeyin.

Profesyonel destek almak ilişkilerimize , objektif ve göremediğimiz yönleriyle bakabilmeyi sağladığı için iyileştirici olabilir.

 

Camiada olan her meslektaşım gibi, ben de sizlere yardımcı olmak adına burada olacağım .  bana ulaşmak için iletişim bilgilerimi  kullanabilirsiniz , sevgiler..