Placeholder image

Umut DEMİR

sehiralanya@hotmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

BROKOLİ ve YETİŞTİĞİ MEVSİM

Umut DEMİR


KONUYA GİRİŞ;Brokoli hangi toprakta yetişir? Brokoli hangi mevsimin sebzesidir? Brokoli nerelerde yetişir? İşte, şifa dolu brokoli çeşitleri ve hasat dönemleri:
 

Lahanagiller familyasına ait bir bitki olan brokoli, küçük yeşil yumrulara sahiptir. İtalya yarımadası ile özdeşleşen bu sebze, Yakın Çağ Avrupa'sında egzotik bir bitki olarak görülmüştür. Dünyanın bu sebzeyi tanıması ise 20. yüzyılın başlarında gerçekleşmiştir. Yüksek oranda diyet lifi içeren bu sebze, görünümü ile minyatür ağaçlara benzetilir.

Brokoli Hangi Bölgede Yetişir?
Dünyada brokoli üretiminde ilk sırayı alan ülke Çin'dir. Hindistan, Amerika ve İspanya, Çin'i takip eder. Türkiye ise brokoli üretiminde 10. sırada yer almaktadır. Brokoli, ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir. Özellikle Antalya, İzmir, Mersin ve Manisa brokoli üretiminde önemli bir yere sahiptir.

Brokoli Hangi İklimde Yetişir?
Brokoli, soğuk mevsim sebzesi olarak da bilinir. Brokoli yetiştiriciliği için en uygun sıcaklık 10-20 derece arasıdır. Çok sıcak ve kurak havalar, brokolinin yeterince gelişememesine yol açar. Yoğun sıcaklığa maruz kalırsa, gelişimi gecikir.

Brokoli Hangi Toprakta Yetişir?
Brokoli, toprak istekleri bakımından fazla seçici değildir. Ancak organik maddeler bakımından zengin olan topraklar, brokoli üretimi için daha idealdir. Toprağın hafif asidik bir yapıya sahip olması ve pH değerinin 6-6,5 arasında olması idealdir. Brokoli, gevşek ve besin maddeleri bakımından fakir olan topraklar sevmez. Brokolinin ekim aşamasında, bitkiler arasında 40-50 cm mesafe bırakılmalıdır.

Brokoli Hangi Mevsimde Yetişir?
Brokoli, ilkbahar ve sonbahar aylarında ekilebilen bir sebzedir. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları brokoli yetiştiriciliği için çok uygundur. İlkbaharda ekilen brokoli yazın, sonbaharda ekilen brokoli ise kışın hasat edilir.

Brokoli Çeşitleri ve Hasat Dönemleri
1.    Yeşil dük: İlkbahar ve sonbaharda ekilebilir. Ekildikten 50 gün sonra hasat edilir.
2.    Sultan: Sonbahar ürünüdür. 60 gün sonra hasat edilmeye hazır bir hale gelir. Sonbahar sıcaklarına dayanıklıdır.
3.    Arcadia: İlkbahar ve sonbaharda ekilebilir. Ekildikten 86 gün sonra hasat edilir.
4.    Emperor: İlkbahar ve sonbaharda ekilmeye uygundur. 65 gün sonra hasat edilir. Yüksek verimlidir.
5.    Green belt: Yavaş olgunlaşan bir türdür. Sonbaharda ekilir. Ortalama 65-70 gün sonra hasat edilebilir.
6.    Ninja: İlkbahar ve sonbaharda ekilir, 86 gün sonra hasat edilir.
BU BİTKİNİN DERİN ARAŞTIRMASI BUDUR.
Umut DEMİR
ERZİNCAN