Placeholder image

Yasemin ÇAĞLAYAN

Caglayanyasemin5252@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları

"Ögretmenler İşi Bırakma Kararı Aldı"

 

İstanbul Eyüpsultan'da bulunan özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan, 5 ay önce okuldan atılan Irak uyruklu bir öğrenci tarafından dün silahla öldürülmesiyle gündem sarsıldı. Türk Eğitim-Sen sendikası, bu trajik olayın ardından iş bırakma kararı aldı. Sendikanın kararına göre, üyeleri yarın ilk derse girmeyerek okullarda basın açıklaması yapacak. Cuma günü ise tam gün iş bırakma kararı alan öğretmenler, il milli eğitim müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaparak "Öğretmene şiddete hayır" diyecek.

Eğitim sendikaları, üyelerine ve meslektaşlarına çağrıda bulunarak bugün için siyah giyinmelerini ve siyah kurdele takmalarını, 10 Mayıs'ta da iş bırakmalarını istedi. Sendikalar, Ankara'da Adalet Bakanlığı önünde, diğer illerde de adliye binalarının önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan'ın ölümü üzerine Eğitim İş tarafından yapılan açıklamada, "Eğitim emekçileri olarak kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz! Artık yeter! Yaşamak istiyoruz! Eğitimde şiddete karşı çıkmak için, 8-9 Mayıs tarihlerinde iş yerlerimize siyah giyerek ve kokartlarımızla gidiyoruz, 10 Mayıs Cuma günü iş bırakıyor ve Ankara'da Adalet Bakanlığı önünde Genel Merkez düzeyinde, illerde şube ve temsilcilikler düzeyinde adliye binalarının önünde basın açıklaması yapıyoruz. Eğitim iş kolunda örgütlü tüm sendikaları ve kamuoyunu birlikte şiddete karşı daha yüksek tepki göstermeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.