--A+

Acil servislerde artık o uygulama olacak

Sağlık Bakanlığı, acil servislerde sorunlara anında müdahale yapmak için “Kırmızı Işık” projesi hayata geçti. 

ss

Tüm acil servislere, 24 saat izlemek için kamera ve çağrı alma sistemi kuruldu.

Sağık Bakanlığı, hastane acil servislerinde yaşanan sorunlara anında müdahale etmek ve yoğunluğu azaltmak için “Kırmızı Işık” projesi uygulamasını başlattı. 

Acil servislerinde yaşanan yoğunluğu anında tespit edebilmek için ülke genelinde tüm hastanelerin acil servislerine kamera ve çağrı alma sistemi kuruldu.

24 SAAT TAKİP

Sistem kurulumunda öncelik, hasta yoğunluğun çok olduğu acil servislere verildi. Kameraların büyük kısmı yerleştirildi. Acil servisler 24 saat kamera ile izlenecek, aşırı yoğunluk olduğunda tespit edilecek. 

Yoğunluk Sağlık Bakanı’na, müsteşara, müsteşar yardımcısına, ilgili valiye, il sağlık müdürüne ve hastane başhekimlerine kısa mesaj olarak 24 saat esasıyla iletilecek. Yetkili kişiler, mesai yer ve saatleri dışında acil servisi kameralardan görebilecek. 

Başhekimler, yoğunluğa müdahale edip hekimlere çağrıda bulunabilecek. Hekim takviyesi yapılmasını sağlayacak.

BAŞKA HASTANEYE SEVK

Habertürk'ün haberine göre acil serviste bekleyen, yoğunluk sebebiyle muayene olamayan hastaların başka hastanelere sevk yapılabilecek. Sistem ambulanslarla entegre işleyecek. 

Ambulanslar, sistemin uyarı vermesiyle hastayı yoğunluğun az olduğu, en yakın acil servise götürecek. Acil servislerde yoğunluk yaşanan hastanelerin polikliniklerinde saat 23.00’e kadar nöbetçi hekimler tarafından hizmet verilecek. 

Acil olmayan olaylar polikliniklere yönlendirilecek. Uygulamada başarılı netice alınırsa, diğer hastanelerde polikliniklerde saat 23.00’e kadar hizmet verilecek.

Kaynak: habertürk/ internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Çocuğunuza Cüzdan Alın
  • z Sizi hasta eden şey, iyileştirebilir de...
  • z Türkiye'de Vegan ve Vejeteryan
  • z Hastalığına Çare Aranıyor!
  • z Kan ağlayan ağaç her derde deva..
  • z Bu ağaca sakın yaklaşmayın! Dokunanı öldürüyor