--A+

Berberlere yılbaşı şoku!

Yılbaşından itibaren, berber, kuaför, kavun-karpuz yetiştirenler, kadın ve erkek hamamı dahil 520 bin işyerinde, hekim, iş güvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırma mecburiyeti başlayacak.

ss

ılbaşından itibaren, berber, kuaför, kavun-karpuz yetiştirenler, kadın veerkek hamamı dahil 520 bin işyerinde, hekim, iş güvenliği uzmanı ve hemşireçalıştırma mecburiyeti başlayacak.

Üstelik buralarda çalıştırılacak hemşirelerde bir özellik daha aranacak: ‘İşyeri hemşiresi’olmaları gerekiyor. Bunun için de işyeri hemşiresi olduğuna dair belge almış olma zorunluluğu aranacak. Hemşirenin yanı sıra“iş güvenliği uzmanı” ve “işyeri hekimi”de çalıştırılması gerekiyor. 

BERBER, KUAFÖR, KAVUN KARPUZ YETİŞTİRENLER

Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot’un bugünkü köşesine taşıdığı gelişmeye göre, 29 Mart 2013 tarih ve 28602 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği gereği, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, 50’nin altında işçi çalıştıran ve sayısı 500 bini aşan “tehlikeli ve çok tehlikeli” iş yerlerinde,

- Hemşire (yardımcı sağlık personeli)
- İş yeri hekimi,
- İş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerekiyor.

Sadece berber, kuaför, kavun- karpuz yetiştirenler ve hamamlar değil; saunalar, kaplıcalar, ılıcalar, içmeceler, zayıflama salonları, deniz balıkçıları, masaj salonları, solaryum salonları, “tehlikeli işyeri” sayılıyor.

HAMAMLAR DA TEHLİKELİ İŞYERİ

Hamamların da “tehlikeli işyeri” olarak yer aldığı, toplamı yaklaşık 520 bini bulan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde “bir işçi dahi çalıştırılsa” yukarıda belirtilen üç kişinin (yani iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşirenin) 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren çalıştırılması gerekiyor.

  • z Çocuğunuza Cüzdan Alın
  • z Türkiye'de Vegan ve Vejeteryan
  • z Sizi hasta eden şey, iyileştirebilir de...
  • z Hastalığına Çare Aranıyor!
  • z Kan ağlayan ağaç her derde deva..
  • z Bu ağaca sakın yaklaşmayın! Dokunanı öldürüyor