--A+

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN soru önergesi verdi...

ss

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, corona virüs salgını nedeniyle, başta Suriyeli sığınmacılar olmak üzere ülkemizde yaşayan mültecilerin sağlık durumuna ve kapıların açılması ile birlikte Avrupa’ya göç etmek için yoğun bir şekilde sınır kapılarına akın eden göçmenlerin son durumuna ilişkin, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA ve içişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun yanıtlamaları istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

 

Avrupa’ya göç etmek için sınır kapılarımıza akın eden göçmenlerin salgın döneminde durumları nedir?

 

Emecan, Sağlık Bakanı Koca’ya yönelttiği sorularda, sınır kapılarına akın eden ve sağlıksız koşullarda yaşam sürdüren mültecilere ilişkin Bakanlığın herhangi girişimde bulunup bulunmadığını sordu. Özellikle salgın hastalığın ülkemizde görülmesinden sonra o bölgede bulunan insanlarda herhangi bir vak’a görülüp görülmediğini ve can kaybı yaşanıp yaşanmadığının açıklanmasını istedi.

 

Çadır kentlerde ve konteynır kentlerde yaşayan sığınmacıların sağlık kontrolleri yapılmakta mıdır?

 

Ülkemiz genelinde de sığınmacılara ilişkin durumun açıklanmasını isteyen Emecan, sınır illerimizde bulunan çadır ve konteynır kentlerde corona virüs kontrolleri yapılıp yapılmadığının illere göre açıklanması gerektiğini ve buralarda rastlanan vak’a ya da can kaybı olup olmadığını sordu.

 

Corona virüs test sonucu pozitif olan sığınmacıların İzolasyonu ve takipleri nasıl yapılmaktadır? 

 

Emecan, ülkemizde yaşayan Suriyelilerin yaşam koşulları dikkate alındığında Corona virüs testleri pozitif çıkan kişilerin izolasyonlarının ve takiplerinin nasıl yapıldığının cevaplanmasını istedi.

 

Sınır kapılarımızdaki mültecilerin durumu nedir?

 

Konu ile bağlantılı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da bazı sorular yönelten Emecan, sınır kapılarımıza giden mültecilerin durumunun açıklanmasını, halen orda beklemekte olan mülteci olup olmadığının, tamamının dönüp dönmediğinin, döndülerse hangi bölgelere yerleştirildiklerinin açıklanmasını istedi.

 

Sınır illerimizde kaç çadır ve konteynır kent bulunmaktadır?

 

Emecan, kaç ilimizde konteynır ve çadır kent bulunduğunu ve buralarda yaşayan sığınmacıların sayısının kaç olduğunu sorduğu yazılı soru önergesinde, buralarda yaşayanların gerekli sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülüp yürütülmediğinin de açıklanmasını istedi.

 

Soru önergeleri metinleri ekte bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımızla,

  • z Beratcan”ın Katili Tanıdık Çıktı
  • z Ataşehir CHP Meclis üyeleri ön Seçim sonuçları..
  • z ÖSYM”den YGS Açıklaması: "Müsterih Olun"
  • z YGS'de Yanlış Soru Skandalı Büyüyor
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z Kayıp Beratcan'ın Cesedi Bulundu