--A+

Karamehmet'in borcu bitecek gibi değil!

Çukurova Grubu”nun Akşam, Show ve BMC dâhil şirketlerini 814 milyon dolara satan TMSF, borçtan sadece 55 milyon düştü

ss

TMSF’nin, Çukurova Grubu için uygulamaya koyduğu “önce piyasaya olan borçlar ödenecek” ilkesi, Mehmet Emin Karamehmet’i adeta vurdu.

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre TMSF bir yıllık dönemde, Çukurova Grubu’nun yaklaşık 814 milyon dolarlık malını sattı. Bu satış sonrasında elde edilen gelirin sadece 55-60 milyon dolarlık kısmı TMSF’nin alacağından düşüldü. Yani, TMSF 455 milyon dolarlık borç için el koyduğu şirketlerin satışından 814 milyon dolarlık gelir sağladı, ancak borç tutarının ise sadece küsuratı silindi. Bu yöntemle giderse, Karamehmet’in tüm malları da satılsa TMSF’ye yine borçlu kalacak.

814 MİLYON DOLAR GELDİ
Çukurova Grubu’na ait BMC şirketinin Akşam ve Star Gazetesi’nin sahibi Ethem Sancak’a 751 milyon lira bedelle satılması, gözlerin Çukurova Grubu’nun TMSF’ye olan borçlarına çevrilmesine yol açtı. Piyasalarda ve ekonomi çevrelerinde, Çukurova Grubu’nun TMSF’ye olan borcunun bitip bitmediği tartışma konusu oldu.

Taraf’ın, TMSF kaynaklarından edindiği bilgiye, Çukurova için uygulanan “önce piyasaya olan borçlar ödenecek” ilkesi nedeniyle, Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in borcunda çok küçük bir düşüş oldu. Buna göre, son bir yıllık dönemde ilk olarak Show TV 402 milyon dolara, ardından da Akşam, Güneş, Sky360’ın içinde olduğu Türk Medya Grubu 62 milyon dolara, son olarak BMC şirketi 751 milyon liraya yani bugünkü kurlar dikkate alındığında 350 milyon dolara satıldı. Üç grubun satışından TMSF dolar bazında yaklaşık 814 milyon dolar gelir sağlamış oldu.

GELİR BORÇLARA SAYILDI
Show TV’den elde edilen 402 milyon doların 305 milyon doları üçüncü kişilere yani piyasaya olan borçlara aktarıldı. Geriye 97 milyon dolar kaldı. Söz konusu paranın da, yarısı Akşam ve Güneş Gazetesi’nin finanse edilmesinde kullanıldı. BMC’den elde edilecek olan 751 milyon liralık gelir de, öncelikle şirketin piyasaya olan borçlarının kapatılmasında kullanılacak. Akşam ve Güneş Gazetesi’nin satışından elde edilen 62 milyon dolar da henüz TMSF’nin kasasına girmedi. TMSF uzmanlarının hesaplarına göre, söz konusu satışlardan elde edilen gelirin Fona olan borçlar üzerinde etkisi tam olarak hesaplanmadı. Ancak bugünkü rakamlar dikkate alındığında, Fon’un alacaklarından sadece 55-60 milyon dolarlık bir düşüş olacak.

455 MİLYON $ BORCU VARDI
TMSF, Mehmet Emin Karamehmet’in İnterbank’tan kaynaklanan borçları için geçtiğimiz yıl Mayıs ayında bir çok şirketine el koydu. Bu kapsamda el koyma işleminin yapıldığı dönemde Karamehmet’in TMSF’ye, faizi ile birlikte 455 milyon dolarlık borcu olduğu açıklanmıştı. Bu durumda, TMSF’nin bir yıllık dönemde satışını gerçekleştirdiği medya şirketleri ile BMC’den elde edilen gelirin borç üzerindeki etkisi, sadece küsurat ile sınırlı kalmış oldu. Yani “kesin olmayan” hesaplamalara göre, 814 milyon dolarlık şirketi satılan Mehmet Emin Karamehmet’in Fon’a halen 400 milyon dolarlık bir borcu bulunuyor.

DİĞERLERİNE FARKLI YÖNTEM UYGULANDI
TMSF, diğer batık banka şirketlerinin patronlarına farklı yöntem uyguladı. Başta İmarbank’ın eski sahibi Uzanlar olmak üzere 21 batık bankanın patronundan gerçekleştirilen tahsilatlarda öncelikle kamu alacakları tahsil edildi. Yani, vergi ve SSK primleri ile Fon alacağı öncelikli olarak tahsil edilirken, piyasaya olan borçlar ise kamu alacağının tahsilatının tamamlanmasının ardından gerçekleştirildi. Bu nedenle, söz konusu şirketlerde çalışan personelin tazminat alacakları, el konulma işleminden yıllar sonra gerçekleştirildi. Bu durum binlerce çalışanın mağdur olmasına yol açtı.

  • z Doğalgaz Kullanmanın Püf Noktaları
  • z Gayrimenkul Sektöründe Erdal Pınar İle Söyleşi
  • z Karamehmet'in borcu bitecek gibi değil!
  • z Konut Satışında Patlama
  • z Cemaatin bankasına Borsa şoku! FLAŞ HABER
  • z Andromeda Gold'a yeşil bina sertifikası