--A+

Yeni Kurulan Ülke Liberland'a Türklerden Yoğun İlgi

Dört gün önce Hırvatistan ile Sırbistan arasında kurulan Liberland (Özgür Ülke) vatandaşı olmak için en çok Türkiye'den başvuru yapıldı.

ss

Yeni Kurulan Ülke Liberland'a Türklerden Yoğun İlgi

Dört gün önce Hırvatistan ile Sırbistan arasında kurulan Liberland (Özgür Ülke) vatandaşı olmak için en çok Türkiye'den başvuru yapıldı.

İnternet üzerinden vatandaşlık başvurusu alan Liberland'a yoğun ilgi var. Hırvatistan ile Sırbistan arasında 7 kilometrekarelik alanda kuruldu. Sırbistan'ın bu alanda hak iddia ettiği biliniyor. Birleşmiş Milletler (BM) ise bu bölgeyi eskiden tampon bölge olarak kullanıyordu. 

Liberland'ın resmi internet sitesinde "Liberland'da kimlere ihtiyaç var?" adlı bölümde, ideal vatandaş tanımı şu şekilde yapılıyor:

"Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler."

Sosyal medyada da konuşulan Liberland'a birçok yorum yapılıyor. Bazıları Komünizm ile Nazizmin bir tutulmasına kızıyor. Bazı yorumlarda ise Liberland için espriler yapılıyor.

Vít Jedlička adlı Çek vatandaşının kurduğu devletin tanınması için BM'ye başvuruda bulundu. Bayrağı ve devlet arması hazır olan Liberland'ın anayasası, katılımcılarla birlikte hazırlanacak.

Liberland vatandaşı olmak için sitede yer alan bilgiler: 

  • Kim olduğunuzu ve neden Liberland vatandaşı olmak istediğinizi açıklayan bir mektup.
  • Özgeçmiş.
  • Geçerli kimlik kartı ya da pasaport fotokopisi. (Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, milliyet, veriliş tarihi ve ne zamana kadar geçerli olduğu dışındaki tüm bilgilerin üzeri çizilebilir. Bu bilgiler, Liberland vatandaşlarına verilecek kimlik kartlarında kullanılacaktır.)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

  • z Dünya Devi Ataşehir'de Karargah Kurdu...
  • z 8 bacaklı keçi görenleri şaşkına çeviriyor!
  • z DOLUNAY ( AY TUTULMASI)
  • z 529 mazlumu kurtarmak bizim elimizde.
  • z "Tecavüze Uğradım"
  • z Edepsizlikten taş kesilen halk