Pentagon“dan Afrin açıklaması PKK PYD’yi desteklemiyoruz ve…

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afrin“de PYD/PKK unsurlarını kesinlikle desteklemediklerini ve onları DEAŞ ile mücadele operasyonlarının bir parçası olarak görmediklerini söyledi. 

Pentagon'dan Afrin açıklaması PKK PYD’yi desteklemiyoruz ve…
Eklenme Tarihi: 2018-01-17 10:40:50

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin“de olan PYD/PKK unsurlarına dair, "Onları DEAŞ mücadele operasyonlarımızın parçası olarak asla kabul etmiyoruz ve onları hiç bir zaman desteklemiyoruz.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye Sınır Güvenliği Gücü konusunda Türkiye“nin kaygılarını anladıklarını, Türkiye ile konuyu görüştüklerini açıkladı.

ABD“nin Afrin“de verdiği bir destek veya eğitim olmadığını söyleyen Binbaşı Galloway, "SDG alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle DEAŞ karşıtı operasyonlara katılan gruplardır.

Türkiye“nin Afrin“e muhtemel operasyonların parçası olmadıklarını aktaran Galloway tüm tarafları, gerginliği tırmandıran adımlardan kaçınmalıyız.

Öte taraf ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Suriye“de kurmayı planladıkları "Sınır Güvenliği Gücü" konusunda Türkiye“nin kaygılarını anladıklarını ve Türk yetkililerle konuyu görüştüklerini bildirdi.
 
TÜRKİYE“NİN KAYGILARINI ANLIYORUZ

Pahon, "Şu anda eğitilen (Sınır) Güvenlik Gücü ile ilgili Türkiye“nin kaygılarını anlıyoruz ve NATO müttefikimiz Türkiye ile düzenli yakın iletişimimiz var.

İLK AÇIKLAMA

Gün içerisinde açıklama yapan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon Türkiye“nin Afrin“e muhtemel bir operasyonunda, koalisyonun oradaki PYD/PKK unsurlarını destekleyip desteklemeyeceği sorusuna "Afrin operasyon alanımız değil.

Başta Ebu Kemal“in Kuzeyi ve Fırat Nehri“nin doğu yakasındaki alanlar olmak üzere, Orta Fırat Vadisi boyunca kalan ceplerde DEAŞ“ı yenmek üzere ortaklarımıza destek veriyoruz.

Kaynak: internethaber

Son Haberler