Türk sinemasının acı günü. Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti...

Türk sinemasının acı günü...

Türk sinemasının acı günü. Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti...
Eklenme Tarihi: 2022-06-28 12:24:17

Türk sinemasının acı günü. Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tedavi altına alınan Arkın, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Türk sinemasına damga vuran, yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın“ın çok sayıda ödülü bulunuyordu. 
Usta oyuncu Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus“ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 84 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. Türk sinemasına damga vuran, yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın“ın çok sayıda ödülü bulunuyordu. 
HASTANEDEN AÇIKLAMA 
Arkın“ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklamada, "Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital“da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Liv Hospital Ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın“ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz." 
Memleketi Eskişehir“de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy“un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ“in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963“te Halit Refiğ“in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film çevirdi. 
1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın“ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ“in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. 
Bu dönemde İstanbul“a gelen Medrano Sirki“nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. 
Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti. 
12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali“nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney“i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Güney“in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın“ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti. 
Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç“ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980“li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990“lı yıllarda polisiye dizilere yöneldi. 
Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi görmüştür. 
 Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı. Bu evlilikten kızları Filiz (1966) doğdu. 1968“de boşandıktan bir yıl sonra Betül (Işıl) Cüreklibatur ile evlenen Arkın“ın, bu evlilikten Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır. Kızı bir şirkette genel müdürlük yapan Arkın“ın oğullarından Murat da dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Bir dönem alkolizm tedavisi görmüş olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları konulu sayısız konferans vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır. 
Ailesi, sevenleri, sinema ve sanat camiasının başı sağ olsun dileklerimde bulunuyorum…" 

Habib AYTEKİN

 

Son Haberler