--A+

Enflasyon ne kadar oldu? Bu rakamlar çok önemli zam geldi

Aralık 2017 enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından gelen son dakika haberlere göre memur ve emeklilere enflasyon farkı zammını da getirdi. 

ss

Enflasyon beklentinin biraz üzerinde geldi. Açıklanan enflasyon rakamı yüzde 11.92 oldu. 

Memur ve emeklilerin beklediği enflasyon rakamları açıklandı. Saat 10.00'da son dakika açıklama ile duyurulan enflasyon rakamı yüzde 11.92 oldu. Enflasyon beklentisi yüzde 11.70 olacağı yönündeydi. 

Tahminlerin biraz üzerinde gelen enflasyon rakamları senelik TÜFE yüzde 11.92 oldu. ÜFE ise yüzde 15.47 olarak açıklandı.

Bu rakamlar üzerinden memurlara ve emeklileri enflasyon farkı zammı yapılacak. 2017 Aralık enflasyon rakamlarından doğan fark ocak 15'te yatacak maaşlara eklenecek.

KASIM ENFLASYONU NE KADARDI?

TÜFE Kasım'da giyim ve gıda fiyatları gruplarındaki artış ve kur geçişkenliğinin etkisiyle aylık bazda yüzde 1.49 ile beklentilerin üzerinde yükseldi. Senelik TÜFE ise bir evvelki ay yüzde 11.90'dan yüzde 12.98'e yükseldi.

15 OCAK'TA ZAMLI MAAŞ

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Memurlar 2017 senenin ilk 6 ayı için yüzde 3 zam, ikinci 6 ayı için enflasyon farkı dahil yüzde 6,92 zam almıştı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise maaşlarını geçen sene son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Kaynak: internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Doğalgaz Kullanmanın Püf Noktaları
  • z Gayrimenkul Sektöründe Erdal Pınar İle Söyleşi
  • z Karamehmet'in borcu bitecek gibi değil!
  • z Konut Satışında Patlama
  • z Cemaatin bankasına Borsa şoku! FLAŞ HABER
  • z Andromeda Gold'a yeşil bina sertifikası