--A+

Telefonu şarj yaparken şimdiye kadar hep o hatayı yapmışız

Akıllı telefonunuzun bataryasını nasıl sağlıklı bir şekilde şarj edeceğini biliyor musunuz? Muhtemelen bildiğinizi sanıyorsunuz, fakat yanılıyorsunuz. Ayrıca bilseniz bile pek çoğunuz bunu yapmaya devam edecek. 

ss

Muhtemelen telefonunuzu gece şarja bırakıyor, sabah kalktığınız %100’e ulaşmış şarjınızla idare ediyorsunuz. Bunun dışında telefonun şarjını fazla kullanmamak için sonuna kadar kullanmaya çalışıyor da olabilirsiniz.

Akıllı telefon ve diğer bataryaları test eden cihazları sunan Codex’e göre, tüm bu yaygın uygulamalar bataryanızın kullanım ömrünü kısaltıyor. 

Battery University web sitesinden ortaya çıkan bilgilere göre, lityum-iyon pillerde dikkat etmeniz gereken özellikler: Telefonunuzu prize takmadan evvel tamamen boşaltmayın.

Batarya konusunda herkesin bildiği olay bu. Telefonların bataryasının derinlik deşarjlarından etkilenmemesi için tamamen boşaltılmaması öneriliyor.

Telefonunuzun şarjını %25’in üstünde şarj etmeye çalışın; Telefonunuzu şarj etmek için %25’in altına düşmesini beklemeyin. %25’in altından %100’e şarj etmek bataryanın kapasitesini düşürerek kullanım ömrünü kısaltır.

Şarj seviyesini %45 ile %75 arasında tutun; Akıllı telefonlarınızın şarjını genelde %75 ile %45 arasında tutmaya özen gösterin. Bunun bir üst modu da var, fakat bu günlük kullanımda daha ideal olanı.

Bataryanın en zararsız çalıştığı an: %65 ila %75 arası; Battery University’e göre, akıllı telefonunuzun lityum-iyon pillerini her zaman %65 ila %75 arasında tutabilirsiniz. Devamlı bu şarj süresine dikkat ederseniz, bataryanızı çok uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.

Telefonu asla tamamen şarj yapmayın; Telefonunuzun pilini %25’lik bir şarjdan %100’e şarj yapmak kapasiteye ve kullanım ömrüne zarar verecektir.

Aslında, herhangi bir miktardan %100’e şarj etmek bataryaya zarar veriyor. Battery University’e göre, lityum iyon piller tamamen şarj yapılmak zorunda değiller. Bu şekilde şarj yapmak yüksek gerilimle bataryayı zorlar. 

Bunun farkında olan Tesla da araçlarını %90’a kadar şarj edip bırakma özelliği eklemiş.

Geceleri uyurken telefonu şarj yapmayın; Geceleri telefonu şarja bırakmak, bir telefonun pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü, siz gece telefonu şarja bıraktığınızda sabaha kadar %100 olacak, hatta telefon çalışmaya devam ettiği için boşalan enerjinin yerine tekrardan dolum yapılacak.

Kaynaklar: webtekno.com/internethaber

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z Tübitak Bilim Fuarı Ataşehir'de
  • z Samsung'un Çığır Açan Teknolojisi Güvenlik Kamyonu
  • z Göz Okuyabilen Telefonlar Yakında
  • z Akıllı Telefonlar Yasaklandı
  • z İnstagram”dan Snapchat Engeli
  • z iPhone 7 Başka Olacak