--A+

ANKARA-WASHİNGTON ARASINDA GERİLİM !

Suriye’de Fırat’ın doğusuna yeni harekat olasılığını değerlendiren Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar ve Tahminler Enstitüsü Direktörü Dmitriy Yegorçenkov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumla ilgili endişelerinin ABD tarafından dikkate alınmadığını kaydetti.

ss

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin desteklediği PYD'nin bulunduğu Fırat'ın doğusunu hedef alan operasyonun ‘birkaç gün içinde başlayacağı' yönündeki açıklama yapmıştı. Erdoğan ayrıca ABD'nin Menbiç'teki YPG güçlerini çıkarmaması durumunda bunu Türk ordusunun yapacağını söylemişti. Diğer yandan ABD Savunma Bakanlığı, bu operasyonun kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Yegorçenkov,  açıklamasında, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Elbette, Suriye'nin kuzeyindeki Amerikan üsleri doğrudan Türkiye'yi hedef almıyor. ABD'nin böyle bir amacı yok. Amaç biraz farklı: bu toprakları kontrol altında tutmak ve Suriye'de ABD'ye dostça yaklaşan ve yanı zamanda gerçek askeri kuvvete sahip güçlerden bir nevi anklav yaratmak. Tüm bunlar doğrudan Türkiye'nin çıkarları ve yaklaşımlarıyla çatışıyor. Amerikan partnerler defalarca Türkiye'nin bu konudaki kaygılarının dikkate alınmayacağını ortaya koymuştu. Ankara'nın yeni harekat başlatma kararı da zaten Amerikalılarla bu yarıda kalan anlaşmalar tarafından kışkırtıldı".

ABD'nin, PKK liderlerinin yerini bildirene para ödülü ilan etmesi dahil son eylemlerinin muhtemelen Türkiye'yi tatmin etmediğini dile getiren Rus uzman, bu eylemleri, "diyalogu farklı yöne çekme" çabası olarak nitelendirdi.

ABD TÜRKİYE'NİN TARİHİ DÜŞMANINDAN YANA SEÇİM YAPTI

Diğer yandan Moskova Devlet Üniversitesi Dünya Fakültesi'nden Doç. Dr. Aleksey Fenenko, Amerikan askerlerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki varlığının, YPG ve DSG birliklerini olası Türk operasyonuna korumak için kullanılabileceğini belirtti.

Fenenko, açıklamasında, "Onlar, bu operasyonu diplomatik yollarla önlemeye çalışabilirler ama bundan ne çıkar bilmiyorum. Türkiye'ye daha özgür hareket etme şansını vermek istemiyorlar. Amerikalılar seçimlerini Türkiye'nin tarihten gelen düşmandan yana yaptı. Bu yüzden elbette Türkiye bu durumda kendini memnun hissetmiyor. Kürdistan uzun zamandır ABD projesi haline geldi. ABD ve Türkiye'nin çıkarlarının farklılaşmaya başlamasına gelince, bu süreç 15-20 yıldır devam ediyor" 

  • z Ufuk Bulut'tan Ataşehir Gerçeği...
  • z Ataşehir'in Kaderini Değiştirdi!
  • z Battal İlgezdi milli takımını kurdu..
  • z Ayağı yere basan projeler.
  • z İMAR İSKAN BLOKLARI "ÇÖZÜMZÜZLÜĞÜN YENİ ADI"
  • z SADİ ÖZATA "Ben Ataşehir”in neferiyim"